Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

My, průměrně šťastní

HN.IHNED.CZ  7. 12. 2006
Podle nového průzkumu Eurobarometru mají Češi stejný pocit životního štěstí a spokojenosti jako průměr EU. Nejšťastnější jsou Holanďané, na opačném pólu jsou Seveřané a Pobalťané. Podle průzkumu jsou ale Češi nadprůměrně klidní. A v EU jedineční tím, že i když mají deprese, dál chodí do práce.
Staromilec si řekne: Co je to vlastně za kategorii, tohle štěstí? Dříve lidé toužili být čestní, prospěšní, stateční, příkladní, pilní, užiteční nebo slušní. Dnes je v módě štěstí. Možná je typické, že Češi jsou i v něm průměrní. Patří ke zdejší mentalitě, že ambiciózní snaživci nám nevoní. Zdejším postojem je nevybočovat, zařadit se, do ničeho se neplést. A být klidní. Nadprůměrně.
Když se blíží neštěstí, pohroma nebo deprese, tuzemci mají významný ventil: brblání. (Typický český živnostník nadává, když má málo zákazníků; když má v krámě frontu, brblá ještě víc.) Dále je obyvatelstvo pověstné svou skepsí: kdo nic dobrého nečeká, nemůže pak být zklamán. A není divu, že chodí do práce i v depresích - ty se v tuzemsku považují za nemoc rozmazlenců. Plebejec Čech říká: Když máš depresi, vydrhni podlahu. Nejsme v Buenos Aires, abychom si o depresích vykládali po kavárnách.
Ty drahé průzkumy se zřejmě platí kvůli nakupování. Kdo je šťastnější, víc nakupuje. Průměrný Čech ale nebude nic přehánět. I když bude předvánoční nakupování rekordní, v rámci Evropy bude průměrné.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.