Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

My vyspělí a rozvinutí

HN.IHNED.CZ  1. 3. 2006
Prezident Světové banky přijel do Prahy slavnostně potvrdit, že jeho instituce bude napříště považovat Českou republiku za vyspělou, rozvinutou zemi. Je to vysvědčení, které se dá dobře ukazovat zahraničním investorům a obchodním partnerům. Už si sice od Světové banky nepůjčujeme dlouho, ale teď je to černé na bílém: napříště budeme už jen věřiteli. Tato reklama nám také může pomoci vidět se optimističtěji, než zde bývá zvykem.
V různých hodnoceních panuje zdravá světová konkurence. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsme například vyspělou zemí od roku 1995; Mexiko a Turecko zde ovšem byly už před námi. Evropská unie se usnesla, že jsme fungující tržní ekonomikou, v roce 2000. Kdo by ale doufal, že nás nyní například týdeník The Economist přeřadí do tabulek mezi Švýcarsko a Kanadu, je na omylu. Pro britský časopis i nadále zůstaneme mezi "emerging markets", nově vznikajícími trhy, srovnáváni s Jižní Koreou či Maďarskem. Nic hrozného. Takové Slovensko The Economist nezařazuje obvykle vůbec.
Sami víme, v čem vyspělí nejsme a ještě dlouho nebudeme. Srovnejme si naše soudnictví s německým. Naši policii se švédskou. Naše bankroty a registrace firem s Nizozemskem. Naše firmy nejsou zvyklé chodit se financovat na burzu. Rozumný model financování zdravotnictví (právě od Světové banky) jsme odmítli. A pokud jde o bezohlednost řidičů nebo starost o veřejný prostor, máme stále blíže k Rumunsku než Dánsku.
Jsme národ skeptický, pesimistický, málo sebevědomý a skuhravý. Pár pilulek optimismu tedy vůbec neškodí. Třeba po nich dostaneme chuť do práce.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.