Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Náraz globalizace

HN.IHNED.CZ  30. 1. 2006
Lidé z Hranic na Moravě na vlastní kůži pociťují náraz poryvů globalizace. Je to svět bez jistot a záruk, obtížně předvídatelný a nemilosrdně rychlý. Až dosud jsme si krachy a bankroty spojovali trochu příliš jednostranně především s průmyslovými podniky zděděnými z éry komunismu. Zavíraly se strojírny, železárny, zbrojní firmy, hutě apod. Pokud něco vypadalo nově, zdálo se nám to trvanlivé. Krachy podniků ale ke kapitalismu patří. A v rámci globalizaze může vítr zafoukat nečekaně a prakticky z jakékoli strany.
Kromě odchodu Flextronicsu z Brna v roce 2002 jsme nic srovnatelného s pádem hranického Philipsu ještě nezažili. Obří krabice na okraji severomoravského města se buď zbourá nebo se v ní časem bude montovat něco jiného..
Opozice ale nemá pravdu, když mluví o krachu politiky investičních pobídek. Na světě by bylo bez pobídek lépe, když je ale poskytují všichni, nezbývá nám než dělat totéž. Každopádně i ve světě bez pobídek by proudily investice nadnárodních firem svobodně přes hranice a tak jak by přicházely, také by čas od času náhle odcházely.
Je tu ale jedna lekce pro všechny příští vlády. Nechcete-li být vy politici spojováni s podobnými spektakulárními krachy, pak raději netancujte kolem žádné investice, když do země přichází. Řekne-li se Hranice a Philips, tak si každý vybaví, jak se Miloš Zeman nadýmá pýchou k prasknutí.
Často se volá po tom, aby se pobídky i celá hospodářská politika více soustředily na investice do vzdělání, výzkumu a vývoje. Bylo by to jistě chvályhodné. Jenom si pamatujme, že výzkumné high tech centrum či univerzita mohou zkrachovat stejně jako montovna televizí. A vracet pobídky? Za pokus to stojí. Když je ale firma v bankrotu, tak toho na českou vládu asi moc nezbude.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.