Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Národní šampióni a trh

HN.IHNED.CZ  28. 2. 2006
Vlna nacionalismu jednotlivých evropských států začíná bránit postupující integraci evropských trhů. Francie oznámila spojení dvou domácích energetických gigantů, firem Suez a Gaz de France. Šlo jí hlavně o to zabránit převzetí Suezu ze strany italského Enelu. Španělsko přijalo zákony, které posilují pravomoci energetické komise tak, aby zabránila převzetí firmy Endesa od německého E.On. O Arceloru a Mittalu se napsalo hodně.
Je vzedmutí ochranářství počátkem něčeho neblahého, nebo jen mele z posledního, a proto zuřivě kope? Nevíme, ale už v tuto chvíli je zřejmé, že i kdyby nacionalismus neuspěl, stačil už natropit dost škody. Pro podniky, akcionáře i spotřebitele.
Přichází důležitý test toho, jestli Evropa dokáže uhájit ideál svobodného pohybu kapitálu a také důležitý test Evropské komise. Ta bude muset osvědčit, že má dostatek vůle a prostředků postavit se protekcionismu a jít do konfliktu s Madridem a Paříží.
Mnozí si myslí, že jsme svědky epizody. Francouzi sami nakupují italské banky i italskou energetiku, dlouhodobě je tedy jejich postoj neudržitelný. Znějí ale i varovná slova. Italský ministr financí Luigi Tremonti srovnává situaci s předvečerem 1. světové války. "Tehdy také nikdo nechtěl válku, a ta stejně začala. Dneska také nikdo nechce blokovat evropský trh. Ale někdo přijde s ultimátem, někdo jiný na to reaguje, a důsledek je vodopád."
Všechny spory se brzy přenesou do Bruselu, do řešení bude muset vstoupit i česká politika. Doufejme, že se jako země s ekonomikou vysoce vlastnicky integrovanou se světem razantně postavíme proti vlně národovectví.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.