Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Naše ospalé odbory, ODS a ČSSD

HN.IHNED.CZ  25. 9. 2006
Zbrusu nový ministr financí Vlastimil Tlustý se jal o rozpočtu vyjednávat v tripartitě, tedy se zaměstnavateli a s odbory. Jednání s odborovými předáky je pro ODS velké novum. Dobré a úzké vztahy s velkými byznysmeny a finančními hráči si ODS pečlivě pěstovala po celou dobu pobytu v opozici. Vlastimil Tlustý byl co se styků s velkým byznysem týče své straně předákem. O tom, že by tato donedávna opoziční strana vedla jakýkoli dialog s odbory, nebylo po osm let známo.
Dokud byla ODS u moci, byl vztah s odbory poměrně zajímavý. Navenek, především při zahraničních návštěvách v jiných reformních zemích, se Václav Klaus tvářil jako thatcherista a o odborech mluvíval přezíravě a pohrdavě. Doma bylo vše jinak. Tripartita řádně probíhala, jednalo se dokonce poměrně často a na společných fórech mezi vládou zaměstnavateli a odboráři se pravidelně probírala nejen hospodářská politika, ale i vývoj mezd v tehdy ještě silném státním sektoru.
Nutno poznamenat, že českým odborům trvalo dlouhou dobu, než se vzpamatovaly z pádu komunismu, kdy byly jednou ze služebných odnoží komunistické strany a podnikem na zařizování rekreace a bonboniér na vánoce.
V 90. letech byly nejvíce viditelné odbory železničářské, odbory lékařské (tehdy v čele s Davidem Rathem). Občas byly slyšet i odboráři z řad státních úředníků. Poměrně nevinné byly tehdy odbory školské, jinde ve světě - například v USA - velice silné, aktivní a hlavně velice bohaté a vlivné (školské odbory AFL-CIO jsou v Americe jedním z největších donátorů Demokratické strany). Železničářské odbory v čele s Jaromírem Duškem dokázaly v druhé polovině 90. let využít své vydírací síly a dotlačily Klausovy vlády do kouta. Klausova vláda připustila jmenování zástupců odborů do vedení Českých drah a to byl také symbolický konec posledních náznaků reformního elánu.
Za osm let vlád sociální demokracie se odbory stávaly ve stále větší míře odnoží sociální demokracie. Odbory se dostaly pod kontrolu ČSSD a naopak. Přední jihomoravský odborář Zdeněk Škromach je tradičně druhým nejvlivnějším mužem v sociální demokracii.
Po celou dobu vlád sociální demokracie byly odbory zcela zpacifikovány, vládl sociální smír. Výjimkou bylo snad jen občasné reptání školských odborů. Souvisí to ale nejen s propojením s ČSSD. Důvodem je i prosperita, ekonomický růst a klesající nezaměstnanost. A ve velkých zahraničních firmách, které táhnou ekonomický růst, se kritické odbory příliš nenosí a tolerovány jsou mnohdy jen na papíře.
Nyní přichází zajímavé období. Zůstanou odbory líné a pasívní, pokud bude "jejich strana" v opozici? Má Paroubek sílu povolat je do zbraně, k politickému boji? Podle všeho ne, ekonomice se daří, bojovnost asi zůstane doma. Jisté to ale není.
Proč ale jedná Tlustý s odbory o rozpočtu, je záhadou. Důležitější by bylo mluvit s odboráři o zákoníku práce. Jde asi o první politickou seznamku. A Tlustý už před volbami ukázal, že hodlá nastavovat sociálně přívětivou tvář.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.