Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Naše zájmy na summitu

hn.ihned.cz  23. 3. 2006  

Česká republika má dnes na začínajícím summitu Evropské unie šanci vystupovat jako sebevědomý proponent svobodného obchodu. Nejde o vzletný ideál, ale o pragmatický ekonomický zájem.

Česká republika má dnes na začínajícím summitu Evropské unie šanci vystupovat jako sebevědomý proponent svobodného obchodu. Nejde o vzletný ideál, ale o pragmatický ekonomický zájem.

Bruselský summit bude projednávat napětí, která v Evropě vznikají kvůli přeshraničním fúzím velkých společností. Španělsko brání své energetické giganty proti německému E.On, Francie brání převzetí energetické firmy Suez italským kapitálem, Francie a Lucembursko nechtějí ocelářského obra Arcelor pod kontrolou indického Mittal Steel a Polsko nechce dvě banky pod kontrolou italského UniCredita. Česká republika je dnes, s výjimkou ČEZ, ekonomikou privatizovanou, vlastnicky plně provázanou s globálními, nadnárodními i evropskými giganty. Můžeme ostatním evropským státům vyprávět o tom, jak je to blahodárné.

Unie na summitu také znovu otevře téma mobility pracovního trhu. Chceme Evropu, v níž lidé mohou pracovat a usadit se, kde chtějí. Dokud tak nebudeme moci činit i my, budeme občany druhého kategorie. Braňme se tomu.
V Bruselu se bude diskutovat i o tom, zda se smířit s okleštěnou a zředěnou liberalizací služeb, nebo prosazovat jejich plné uvolnění. Vláda by se měla bít jako lev, aby před našimi živnostníky, řemeslníky, podnikateli a malými firmami nebyly v unii překážky.

Kabinet bohužel neprokazuje, že mu toto vše leží na srdci. Premiér Paroubek i ministr financí Sobotka přijedou na summit až v pátek odpoledne, protože dávají přednost setkávání s voliči.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.