Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Naše zájmy v ČEZ

HN.IHNED.CZ  1. 11. 2006
Ministr financí navrhuje vládě tři možnosti rychlého prodeje 16 procent akcií ČEZ. Buď se najde strategický partner, nebo se prodají na burze, nebo si je koupí sám ČEZ. O poslední možnosti se uvažuje velmi seriózně, líbila by se i současnému vedení ČEZ. Jenže jeho zájmy nejsou totožné se zájmy obecnými.
Nejvyšším státním či občanským zájmem je na ČEZ nesahat, dokud nebude perfektně připravena důchodová reforma. Pokud budeme jednou k průběžnému penzijnímu systému přidávat povinné spoření do fondů, potřebujeme na to velkou finanční rezervu. A ČEZ je (možná se státními lesy) prakticky jediná opravdu mohutná rezerva, kterou na to stát má.
Použije-li stát třicet miliard z prodeje ČEZ na běžné rozpočtové útraty, sníží se tím schodek pouze opticky. Z hlediska plnění kritérií pro přijetí eura se nic nemění, mimořádné privatizační příjmy Brusel neuznává. Způsob, jakým náš stát nakládá s financemi, je amatérský. Politici hospodaří tak, že za rok si z ČEZ určitě budou brát znova a možná víc než dnes.
Samotný "incest", nákup vlastních akcií, by jinak nebyl pro hodnotu ČEZ žádná tragédie. Podnik má obrovské množství volného kapitálu a jeho zahraniční expanze se v podstatě vyčerpala. Řada prodejů ve východní Evropě byla zrušena či odložena a do zbylých tendrů se hlásí desítky zájemců. Podle obchodního zákoníku musí firma, která koupí vlastní akcie, do roka snížit adekvátně základní jmění. Podíl státu v ČEZ by zůstal zachován.
Případný prodej akcií se bude odvíjet od politického řešení vládní krize. Ať už se bude ODS domlouvat s ČSSD nebo s komunisty (kteří privatizaci odmítají), na podstatě věci to nic nemění: pro zemi není výhodné ČEZ prodat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.