Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Nebezpečnostní úřad

HN.IHNED.CZ  7. 2. 2006  
To je mimořádně závažná zpráva. Nejen jeden z funkcionářů Národního bezpečnostního úřadu, ale i sám jeho šéf se zapletli se skupinou, která je stíhaná pro podezření ze zmanipulovaných konkursů. Po policejních nahrávkách, které odvysílala Česká televize, už není mnoho co řešit. Celý NBÚ je zralý na "nucenou správu": tedy výměnu vedení a následnou dezinfekci.
Ještě nedávno ředitel NBÚ Jan Mareš bagatelizoval aféru svého podřízeného Vladimíra Šiši, obviněného z přijímání úplatků od tzv. konkursní mafie. Prý měl stejně na starosti jen "údržbáře, autopark a uklízečky". Ano, teď mohli všichni slyšet, že Šiša byl ještě malá ryba, vždyť se namočil i sám Mareš. Na nahrávkách probírá s údajnou hlavou celé skupiny, jak by se dalo proniknout do blízkosti prezidenta. Nevíme zatím, k čemu to potřebovali, ani zda se jim to povedlo. Není jisté, zda nahrávka dokazuje nějaký trestný čin. Ale bohatě stačí k tomu, aby byl Mareš odvolán.
Úředníci, kteří žoviálně a běžně klábosí s lidmi důvodně podezřelými z organizovaného zločinu, nemohou dál prověřovat bezúhonnost obyčejných smrtelníků. Nemohou rozhodovat, kdo představuje riziko, když oni sami jsou tím rizikem. NBÚ je třeba očistit, jeho důležitá rozhodnutí z minulých let znovu prověřit a instituci fakticky vystavět znovu.
Politici by si měli chvíli namáhat hlavu a najít do vedení úřadu, který má střežit bezpečnostní zájmy země, lidi důvěryhodné, neposkvrněné a požívající všeobecné vážnosti. Konec žertů a bagatelizací: jsme ve válce s terorem. Ve hře nejsou jen zájmy České republiky, ale i všech spojenců.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.