Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Nebyl to jediný ani drtivý ekonomický úder

HN.IHNED.CZ  5. 9. 2006  

11. ZÁŘÍ A EKONOMIKA USA

Jaký měly události z 11. září 2001 dopad na americkou ekonomiku, jak se jí podařilo vstřebat útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon?
S luxusem kritického odstupu pěti let musíme konstatovat, že rozhodně mnohem lépe, než většina analytiků očekávala bezprostředně po úderu teroristů.
Záleží ale pochopitelně především na tom, jak definujeme ony "dopady 11. září". Buď úzce - a pak můžeme hovořit o vlivech na pojišťovnictví, letecký průmysl a na banky sídlící na newyorském Wall Streetu.
Nebo lze hodnocení rozšířit na následky celé "války s terorismem", včetně irácké operace, která se naplno rozběhla především v reakci na 11. září.
Teroristické útoky byly navíc pouze jedny z mnoha důležitých faktorů, jež se podepsaly na vývoji amerického hospodářství. Sílu jednotlivých faktorů je nejen obtížné, ale prakticky nemožné rozšifrovat či pohodlně oddělit.

Za co 11. září nemohlo...
Už před 11. zářím se do potíží dostala "nová ekonomika" a prudce spadly internetové a telekomunikační akcie. To ovlivnilo celkovou úroveň akciových trhů ve Spojených státech.
V roce 2001 růst americké ekonomiky zbrzdil na 0,8 procenta. Jenže ke zpomalení by podle všeho došlo stejně - jak v důsledku hospodářského cyklu, tak v návaznosti na krizi "nové ekonomiky" či splasklou "internetovou bublinu".
Hned během prvního prezidentského termínu zavedl George Bush razantní daňové škrty v oblasti daně z příjmu, které po 11. září přišly rozvoji podnikání velmi vhod. Zpomalení ekonomiky v letech 2001 a 2002 bylo krátké také - nebo především - díky citlivé politice americké centrální banky. Ta po útocích nejprve mírně snižovala a posléze opatrně zvyšovala úrokové sazby.
Nedlouho po 11. září vypukla série korporačních účetních skandálů. Jejich dopad na vývoj ekonomiky, akciových kursů i důvěry byl rozhodně srovnatelný s účinkem teroristických útoků.
A v neposlední řadě je třeba brát v úvahu vývoj rozpočtu. Prezident Bill Clinton ho odevzdal Georgi Bushovi v přebytku. Brzy ale začal rekordně narůstat schodek, který mnozí ekonomové považují za jednu z tikajících bomb v americkém hospodářství. Přitom vyšší výdaje na bezpečnost a vznik nových úřadů, stejně jako peníze na válku v Afghánistánu a hlavně v Iráku, nebyly zdaleka jediné faktory ve hře.
George Bush se především vydal cestou takzvaného "soucitného konzervatismu". Snížil daně, ale rozšířil vládní aparát a zvedl sociální výdaje. Jen dotace na léky pro důchodce přijdou státní pokladnu na 520 miliard dolarů.
Ani výrazné zvýšení cen ropy nesouvisí jen s iráckou operací či nestabilitou na Blízkém východě. Došlo by k němu podle všeho tak jako tak, protože vychází především z vysoké poptávky v Asii a nedostatečných investic do těžebních a zpracovatelských kapacit.
Na druhou stranu - pokud chce někdo brát 11. září jako ekonomickou roznětku nebo bod zvratu, nelze mu v tom bránit. Přímý dopad tohoto data je v některých oblastech jasný a měřitelný.

...a za co ano
Ztráty aerolinek po útocích činily až 40 miliard dolarů, státní dotace pro letecké společnosti přišly na dalších deset miliard. Zkrachovalo celkem deset firem a práci ztratilo 150 000 lidí. Nyní však již celý sektor znovu nabírá na síle.
Americké podniky začaly kvůli teroristickým hrozbám více investovat do nejrůznějších speciálních pojišťovacích schémat, ale také například do záložních počítačových, datových i energetických center.
Klíčová je v souvislosti s útoky pochopitelně důvěra investorů i spotřebitelů. Jak lze vidět na grafu vývoje akciového indexu Dow Jones, po 11. září nastal prudký propad, ale byl velmi krátký. Podobně se zachovaly ekonomiky v případě loňských londýnských a předloňských madridských útoků. Zdá se, že byznys se naučil útoky určitého rozsahu vstřebávat.
Nepotvrdily se negativní dopady 11. září na globalizaci a aktivitu mezinárodního obchodu. Teprve nyní, vzhledem k vleklé válce v Iráku, ztrácí Amerika vůdčí roli, pokud jde o vyjednávání další liberalizace obchodních vztahů. Důsledky ale svět pocítí teprve za několik let.
Ačkoli americká ekonomika trpí obchodní i rozpočtovou nerovnováhou, stále je dynamická, dravá a finančně i investičně nesmírně silná. A hlavně přizpůsobivá. Amerika je a zůstane lídrem ve vývoji a výzkumu. Teď musí ještě ustát pokles cen nemovitostí a boj s inflací. To už ale s 11. zářím nesouvisí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.