Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Nechme to na zelených

HN.IHNED.CZ  13. 6. 2006  
ČSSD slibuje teď zeleným hory doly. Levicoví autoři píší, že zelení byli a budou levice. A myslitelé na pravici, kteří nemohli přijít zeleným na jméno a pro něž byla odcházející středolevá vláda kočkopsem, teď říkají, že čeští zelení stojí vpravo a patří přirozeně do Topolánkovy koalice. Analyticky viděno, členství zelených ve vládě tak či tak není moc pravděpodobné.
Ani ne tak kvůli ideologii. Je pravda, že na Západě patří zelení k levici. Mají kořeny v revolučním hnutí roku 1968, jsou pacifisté, většinou antiamerikanisté, nemají v lásce globalizaci a velké korporace. Ale v postkomunistických zemích - zelení jsou aktivní například v Lotyšsku, Bulharsku, na Slovensku - si lidé živě pamatují, který režim totálně zprznil životní prostředí a pošlapával lidská práva (další typické zelené téma).
Důraz na ekologii znamená také u nás něco jiného než na Západě. Ve střední Evropě - na rozdíl například od Němců - lidé v době komunismu pozapomněli, co je to péče a starost o sdílený veřejný prostor (to je přece prazákladní ekologie). Jenže s členstvím v EU a s tím, jak vzpomínky na komunismus začnou vybledávat, budou čeští zelení pomalu ale jistě konvergovat k západoevropským.
A proč není jejich trvalé členství ve vládě příliš pravděpodobné? Protože "osvědčení partneři", tedy ODS, ČSSD a KDU-ČSL, si nakonec podle všeho dvakrát rozmyslí, jestli chtějí, aby jim zelení viděli do karet. Je to přece strana nová a nevypočitatelná. Pro zelené to nemusí být nutně prohra, i v parlamentu mohou svými tématy ovlivnit spoustu agendy.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.