Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Nevyrovnaná vláda

HN.IHNED.CZ  26. 6. 2006  
O tom, že šance právě sestavované vlády vládnout jsou nízké, jsme už psali. Taktéž o tom, že kdyby vládnout začala, bude legislativním mrzáčkem. Ve vládě jsou sice lidé (včetně Mirka Topolánka aspirujícího na předsedu vlády), kteří se poměrně odhodlaně hlásí k reformám, jenže šance reformy prosadit v podobě zákonů budou prakticky nemožné. Nyní k osobnostem.
Největší výhrou ODS je, že se jí podařilo získat do vlády Alexandra Vondru na post ministra zahraničí. Vondra je politik, který se může - a také tak sebevědomě činí - zaštítit minulostí mluvčího Charty i politického vězně. Jako diplomat je velice zkušený. Domlouval česko-německou deklaraci, byl velvyslancem v USA. Je jedním z nejaktivnějších proponentů euroatlantické spolupráce a ve světě známou a respektovanou figurou. Vondra nepatří mezi zavilé eurofobní štěkaly. Vláda díky němu získá proamerickou image.
Potěší i jmenování Petra Gandaloviče na post ministra pro evropské záležitosti. Jako zkušený regionální a municipální politik Gandalovič ví, proč jsou evropské peníze důležité a jistě tuší, kde to vázne. Jako jeden z mála politiků ODS - díky americké zkušenosti - klade důraz na silnou občanskou společnost.
Do prostřed textu průměrné zprávy: Vlasta Parkanová je političkou zkušenou, byla i ministryní a pracovala v bezpečnostním výboru. Je ale dostatečně silnou osobností na post ministryně obrany? Především z hlediska budoucnosti ekonomiky je školství kruciálním, stále zásadnějším resortem. Kolik ale Dana Kuchtová publikovala odborných článků na téma reforma univerzitního školství? Jiří Pospíšil (31) z ODS patří k tomu lepšímu, co tato strana nabízí. Jenže po zkušenostech s Pavlem Němcem už snad chápeme, proč spravedlnost vyžaduje vyzrálost, ne-li přímo moudrost.
A na závěr to méně radostné. Nejmocnější resorty - vnitro, finance a spojené zemědělství s venkovem patří protřelým mastodontům parlamentních (i jiných) obchodů. Langer i Tlustý byli prominenty opoziční smlouvy i každoročních parlamentních nadílek. Takže když to shrneme, nic moc. O moc totiž jde a ta není darována všem resortům bez rozdílu.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.