Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

O přání a realitě

HN.IHNED.CZ  6. 6. 2006
Žádné řešení povolebního patu není lákavé. Co bychom si měli přát? Především to, aby byly dodrženy všechny ústavní a zákonné procedury. Chceme přece vládu zákona nad člověkem, nikoli svévolné vychytralosti. Jde o to, aby - podle ústavy - opravdu proběhly tři řádné pokusy o sestavení vlády.
Každá navržená vláda má třicet dní na to, aby získala v parlamentu důvěru. Bylo by tedy dobré, abychom nejpozději v září věděli, na čem jsme. Buď budeme mít do září vládu, které vyjádří parlament důvěru, nebo budou ohlášeny předčasné volby. Nejsme pro přijetí jednorázového ústavního zákona o předčasných volbách. Ani nechceme vládu, která bude natahovat ústavu na skřipec a bude se pokoušet vládnout bez důvěry parlamentu - například s poukazem na to, že situace "sto na sto" neumožňuje formální vyjádření důvěry, ale ani nedůvěry.
Pravděpodobným řešením patu je velká koalice. Možnost jejího uskutečnění se nyní zdá nízká, bude ale silnější každým dnem. Emoce a animozity budou postupně zasouvány na dno skříně. Leccos ale půjde vyčíst a rozpoznat už podle toho, jak budou či nebudou politické strany spolupracovat či nespolupracovat na obsazení orgánů sněmovny.
ČSSD i ODS mají lepší výsledky než v minulých volbách a chtějí být odměněny. Obě strany by se snadno dohodly na zpřísnění parametrů důchodového systému (vyšší věk pro odchod do důchodu), na zachování investičních pobídek či na přijetí eura, třeba na rok 2011 nebo 2012. Nebyl by privatizován ČEZ, ale vládnoucí koalice by z něj mohla týt. Důležitým nosným momentem by byla i dohoda na znovuzvolení Václava Klause. Také se ale ODS i ČSSD mohou shodnout na změně volebního systému, budou mít dost času (skoro čtyři roky) na oboustranně přijatelný kompromis.
Velká koalice je špatné řešení. Omezí se kontrola vlády opozicí, protože opozice bude slabá. Vzroste prostor pro korupci, ale ta nebude mít publicitu: skandály přestanou unikat.
Předčasné volby jsou sice lepším řešením, ale je otázka, zda jsou reálné. Představují totiž pro všechny poslance příliš velké riziko: větší strany mohou získat méně a menší se tentokrát nemusí do parlamentu dostat vůbec.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.