Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

O smyslu důvěry

HN.IHNED.CZ  18. 8. 2006

Jedním ze syndromů současné vládní krize je do očí bijící a vybičovaná vzájemná nedůvěra aktérů. Obě strany se podezírají z podlostí a nejhorších úmyslů, jako by na druhé straně stáli samí lháři a podvodníci. I proto je politika tak nevábná a upachtěná. A také proto je nefunkční, neprůchodná, neefektivní a příliš nákladná.
Důvěra je přitom pro zdravý vývoj každé společnosti klíčová. Americký politolog Francis Fukuyama o tom vydal celou knihu, která má téma v názvu - Důvěra (Trust). Fukuyama píše o významu důvěry pro rozvoj protestantského kapitalismu, občanské společnosti i ekonomiky. Dobře argumentuje, pojmenovává a srovnává, ale samozřejmě že nevymýšlí nic revolučního. O úloze sociálního kapitálu (kam důvěra patří) vědí ekonomové a sociologové dlouho.
Nejlépe funguje taková ekonomika, v níž je rozšířena kultura důvěry. V byznysu má platit dané slovo. Když neplatí, je třeba vše mnohonásobně pojišťovat, kontrolovat, ověřovat, razítkovat, tisknout, jistit, zaručovat a znova pojišťovat. To vše je samozřejmě velice nákladné. Český byznys se v tomto směru dostává po letech transformace z nejhoršího. Důkaz? Tím je přece silný ekonomický růst!
Kdyby podnikatelé vnímali jeden druhého jako zloducha, který je chce obrat, hospodářství by nijak nekvetlo. Hospodářský růst lze chápat i tak, že se každý rok uskuteční více transakcí, ze kterých mají obě strany profit, než těch, na nichž jedna strana prodělá nebo z níž oba vyjdou s nulou. Fungující ekonomika není hra s nulovým součtem, ale vzájemně se obohacující prostředí.
Jak by to asi vypadalo, kdyby v hospodářství vládla stejná míra důvěry jako v české politice? "Já nechci vládnout! - Ne, ty chceš vládnout! - Já jsem chtěl přece podat demisi! - Ne, ty chceš vládnout za každou cenu! Ty jsi posedlý mocí! - Ne, to tobě jde jen o moc! Já jsem právě podal demisi! A ty chceš experimentovat na lidech! Já tě nenechám vládnout! - Nevěřím! To říkáš jen tak!" A podobně. Naštěstí mají podnikatelé vlastní rozum a své vzory jinde než v politice. Což je problém dnešní politiky: nikdo ji nevnímá jako inspirativní a kulturní prostředí.
Politika jistě není nejčistší řemeslo, ale dokud se v ní nebude věřit a spoléhat na podání ruky, zůstane marná a mizerná. Vezměme si, jak se u nás zabydlelo zajišťování všeho možného mimo ústavní rámec. Před lety vznikla opoziční smlouva, před pár týdny jsme měli předkládání volebních lístků pro tajnou volbu ke kontrole, dnes máme z důvodů nedůvěry "dočasného předsedy sněmovny"... Politika je založena na soupeření, ale soupeření nemá znamenat podraz nebo snahu druhého vždy a za všech okolností převézt a přelstít.
Na vině je i nedostatek konkurence. Ta je v naší politice limitovaná, zato ručení (na rozdíl od světa byznysu) není žádné.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.