Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

O větrání a mobilní estetice

HN.IHNED.CZ  1. 9. 2006  

Ještě tři krátké poznámky k české politice.
1. Přínos povstání u lidovců je třeba hledat také jinde než v rovině mravokárné. České politické strany jsou (nebo alespoň působí) jako zapouzdřené organizace polovojenského charakteru, ve kterých se elity - pokud vůbec - vyměňují jenom ztuha. Kalousek pobyl v nejvyšších patrech moci už docela dlouho. Náměstkoval na ministerstvu obrany, šéfoval rozpočtovému výboru, jen to nedotáhl na ministerský post. Byl vždy hlavním vyjednavačem KDU-ČSL a měl na starosti i péči o stranickou pokladnu. Prostě dlouhý pobyt v osidlech moci, v sítí klientských vazeb. Přestávka nebo odchod jsou na místě. Každou podobnou výměnu elit ve vedení strany je třeba vítat jako výměnu zdravou, svěží a oživující. Je to hodnota sama o sobě. Z lidovců by si tak teď mohli vzít příklad i ostatní partaje.
2. Teorii o dvou třech zatím neznámých pravicových uprchlících, kteří se zvednou a podpoří Paroubkovu stovku, netřeba věřit. S českou povahou koresponduje svůdná schopnost podrazit někoho v tajné volbě. Až ale nastane chvíle veřejného hlasování o vládě, bude odvaha ta tam.
3. Na závěr ještě jednu poznámku estetického charakteru. Pokud Česká televize ukazuje záběry Mirka Topolánka, je to stále stejná písnička: poloshrben a mírně zamračen vystoupí z auta, za chůze píše jakousi sms, pak na chodníku telefonuje, načež vleze do domu.
Takhle se ambiciózní politik západního střihu před lesem televizních kamer nechová: když jsou poblíž, stojí vzpřímeně a zubí se do objektivu. Topolánkovi ale zazvoní telefon i v televizní diskusi. Když si pořád hraje se svým přístrojem, proč potom zapomene zavolat adeptce na ministryni kultury? Na Západě už dávno není mobil "in" (jako na Ukrajině). V jakékoli trochu lepší restauraci (a společnosti) zůstává odložen v šatně.

Poslední komentáře
25.05.2015 09:32:37: Klimatizace Brno
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.