Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Ocelový Mittal straší Francouze

HN.IHNED.CZ  10. 2. 2006
Indický ocelářský mogul Lakšmí Mittal zřejmě opravdu "nepřátelsky převezme" světovou dvojku, francouzsko-lucemburský Arcelor.
Magnát, který je dnes podle všeho jedním ze tří nejbohatších lidí na zeměkouli, se již dohodl s některými velkými akcionáři Arceloru (své podíly hodlají prodat některé investiční fondy). A pokud Mittal se svou nabídkou uspěje, vytvoří ocelářské království třikrát větší, než je jeho nejbližší konkurent, a stejně velké jako celý japonský ocelářský byznys.
Pokus o převzetí pochopitelně vyvolal v Evropské unii poprask a hlasitý lomoz, především pak ve Francii, Lucembursku a Belgii. Samotný Arcelor totiž vznikl teprve před třemi lety spojením španělské Acelarie, lucemburského Arbedu a francouzského Usinoru.
Francouzská vláda považuje Arcelor za jeden z národních korporátních klenotů, jenže nad firmou už vlastně nemá žádnou moc. Není v tuto chvíli ani vlastníkem, ani regulátorem. Firma je registrována v Lucembursku a vlastní v ní menší podíl lucemburská vláda a samospráva Valonska (frankofonní oblast Belgie). Lze snad ještě pochopit, když lucemburský předseda vlády Jean-Claude Juncker prohlásí, že "převzetí je třeba zabránit všemi prostředky". Když ale vyjadřuje "nejvážnější obavy" Thierry Breton, francouzský ministr financí, je to už poněkud absurdní.
Celou fúzi může zhatit pouze Brusel, ale vzhledem k tomu, že nová firma bude kontrolovat pouze deset procent světového trhu s ocelí, již teď regulátoři naznačují, že nevidí problém.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.