Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

ODS a její disident

HN.IHNED.CZ  10. 11. 2006
Zatímco Topolánkovo vedení ODS razantně odmítlo jakékoli exkluzivní vyjednávání s ČSSD o velké koalici, menšinové vládě ODS či nové opoziční smlouvě, ministr financí Vlastimil Tlustý se nechal slyšet, že o podpoře menšinové vlády ODS a volbách až v roce 2008 by se dalo jednat.
Taková je už, zdá se, Tlustého role. V důležitých okamžicích se vždy snaží působit jako alternativní hlas. Před minulými volbami zakládal bez ostatních špiček ODS tajemné Hnutí za záchranu demokracie, před druhým jmenováním Topolánka premiérem pravil, že s poslancem Michalem Pohankou z ČSSD by se mělo jednat (zatímco zbytek vedení ODS se Pohanky štítil). Tlustý a první místopředseda Bém jsou hlavními svorníky mezi ODS a Hradem, ministr financí je zkrátka středobodem jedné frakce uvnitř strany. Nyní to může stvrdit: chce kandidovat na místopředsedu.
Z obecného pohledu je pochopitelně důležitější, jak dlouho se takto dobře zakotvený politik udrží na Ministerstvu financí. ODS žádá oficiálně předčasné volby. Kdyby ale její menšinová vláda dostala důvěru a musela vládnout bůhvíjak dlouho, Tlustému to podle všeho dvakrát vadit nebude, ministra financí bude dělat dál. Povídání o tom, že bez rovné daně do žádného kabinetu nepůjde, je - zdá se - dávno zapomenuto.
Na jeho působení v úřadu je zneklidňující především vyjednávání v arbitrážním sporu s japonskou bankou Nomura, v němž jde o desítky miliard korun. Tlustý byl s Nomurou jedna ruka už jako náměstek ministra zemědělství na počátku 90. let a jako vysoký představitel ODS vždy hájil její hospodaření v IPB. A tento týden Tlustý "předvídá" výsledky jedné arbitráže s Nomurou (tzv. pařížské) - jako negativní pro Českou republiku. To si vážně myslí, že takovými věštbami pomáhá pozici státu?
Když už ODS soudí, že má zemědělský inženýr Tlustý zásluhy na reformním programu strany, bylo by asi lepší, aby se místo dosavadní funkce stal třeba místopředsedou vlády pro ekonomické reformy.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.