Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Olympiáda pro stavební lobby

HN.IHNED.CZ  18. 7. 2006
Otto Jelinek, bývalý krasobruslař, kanadský ministr a nyní "koordinátor ekonomických aktivit České republiky" napsal včera na tomto místě článek Kandidatura na olympiádu se vyplatí (HN, 16. července).
Vidím to opačně než pan Jelinek. Na pořádání letní olympiády jsme malá země a Praha malé město. Všimněme si, že srovnatelně velké (ale mnohem bohatší) země jako Švýcarsko, Dánsko, Rakousko, Norsko se do podobného riskantního a monstrózního podniku neženou. Lze si snad ještě představit, že na olympijský podnik si troufne Polsko, země pětkrát větší než Česká republika a srovnatelná se Španělskem, Francií a Itálií. A nebo snad Budapešť, město dvakrát větší než Praha, tedy opravdové velkoměsto. Praha je oproti Budapešti město kapesní a svojí dispozicí (kopcovitý terén, úzké uličky v centru, zákruty řeky) pro gigantické podniky nevhodné. Skutečnost, že olympiádu pořádalo Řecko a Atény, má své specifické (a dobře známé) symbolické příčiny.
Jsme sice prosperující zemí, jenže je bohužel doložitelné, že stavíme kilometr dálnice třikrát dráž než v Polsku nebo v Norsku. Než si dáme tuto maličkost, která je nejlepším indikátorem korupce v oblasti stavebnictví a veřejných zakázek, do pořádku, neměli bychom se do podobného podniku pouštět, protože vidina této příležitosti korupční prostředí jen zhorší. Nehledě na to, že podniky opečovávající pražskou infrastrukturu (jako třeba Pražské komunikace) jsou pod politickým dohledem velké koalice ODS a ČSSD, která se vidinou šťavnatého monstrpodniku jenom utuží.
Mnohá sportoviště je jistě možné využít, jenže co třeba se speciálními halami na vzpírání a jinými obskurními podniky? Některá sportoviště prostě dále využít nelze. Zůstanou nám opuštěné betonové stvůry.
Zasedání MMF a NATO, o kterých se pan Jelinek zmiňuje, jsou proti olympiádě drobné podniky pro pár tisíc vyvolených. Olympiáda musí obsloužit a ubytovat statisíce zúčastněných a fanoušků.
Olympiáda není příležitost pro zdravé podnikání, ale pro lobbisty přisáté na stát a daňové poplatníky. Paroubkova idea národního fotbalového stadiónu za miliardu sklidila spoustu kritiky, tady se ale bavíme o částkách až šestsetkrát vyšších!
Nejvíc se děsím "uspíšení" procesu nutných investic. Další důvod obcházet veřejné soutěže. A v neposlední řadě se olympiáda stává přetahováním supervelmoci: ambiciózní (a dosud komunistické) Číny, Ruska napumpovaného petrodolary a USA, které se nesmí nechat zahanbit. Tedy nic pěkného.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.