Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Olympijské hry: za své, prosím

HN.IHNED.CZ  13. 10. 2006  

Prezident Václav Klaus podpořil ideu, aby se Praha přihlásila ke kandidatuře na olympiádu. Hry v Praze tím získaly populárního zastánce, možnost jejich konání je třeba brát o něco vážněji.
Jsme země, která se dosud potýká s vysokou mírou korupce. Silnice, dálnice i jiné zakázky stavíme mnohem dráž než jinde v EU, přestože naše pracovní síla (zvlášť ve stavebnictví) je pořád velice levná. Naše veřejná správa je neefektivní a málo transparentní. Než se to změní, neměli bychom o olympiádě uvažovat.
Výpočty o tom, že olympiády jsou ziskové, jsou spíše výplodem lobbistických skupin. Náklady spojené se ztrátovou olympiádou v roce 1976 splácejí lidé v Montrealu dodnes, skrze speciální daň.
Praha je velkoměsto kapesní, již dnes přeplněné, s úzkými uličkami v centru. Potřebuje lepší komunikace, lepší starost o veřejné prostory, víc parků a zeleně - ne megalomanský projekt typu olympiády. Sportovišť je zapotřebí, ale těch pro občany. V Praze je málo bazénů, cyklostezek, joggingových drah, málo oáz klidu a odpočinku.
Budou-li náklady na olympiádu činit 600 miliard korun, riziko zneužití je vysoké. Proti této částce blednou i nákup gripenů nebo dálnice D47. I nejfantasmagoričtější plán polistopadové historie (a bohužel velmi pravděpodobný), totiž přesun nádraží v Brně za nejméně čtyřicet miliard korun se zdá být proti pražské olympiádě nicotný. Všimněme si, že pro olympiádu lobuje tradiční velká koalice (tedy ČSSD i ODS) na pražské radnici. Proti jsou jen malé opoziční strany jako zelení a SNK ED. Tady jde však o tak velké peníze, že pouhá vůně jejich blízkosti může předurčit politický vývoj v celé republice na dlouhá léta dopředu.
Stav českých veřejných financí se přitom zhoršuje a politici s tím nic nedělají. Než proběhne nákladná reforma neefektivního sociálního systému, než budeme mít rozpočet v přebytku či alespoň vyrovnaný, měli bychom zapomenout na jakékoli gigantické akce, které hrozí otřást státní kasou.
Lidem básnícím o tom, že olympiáda v Praze bude zisková, bych rád doporučil následující scénář. Ať tedy vznikne konsorcium stavebních a developerských firem (Skanska, Metrostav, Orco) plus třeba Coca-Cola nebo Pepsi, ať si půjčí od bank peníze (je-li projekt tak ziskový, jistě úvěr snadno seženou) a eventuální zisk ať si rozdělí. To je přece ten pravý ořechový kapitalismus!
Koneckonců: olympiádu v Los Angeles soukromé konsorcium organizovalo.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.