Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Otevřené strany?

HN.IHNED.CZ  16. 6. 2006  

Když už všichni spěchají vyjádřit svůj názor na změnu volebního systému, musí autor diáře také přispěchat se svou troškou do mlýna. Většinový systém by mi příliš nevadil a stejně tak nemám nic proti tomu, aby se do obou komor parlamentu volilo podobným způsobem. Koneckonců v USA se do Sněmovny reprezentantů i do Senátu volí podobným způsobem .
S většinovým systémem ale souhlasím pod jednou podmínkou. Politické strany se promění z centralistických společenství na ideová a otevřená hnutí, na strany volebního typu, jaké existují v USA. Vtip - a podle mne dokonce podstata - amerického systému spočívá v tom, že za demokrata či republikána se může prohlásit kdokoli. Neexistuje, aby byl někdo kvůli svým názorům vylučován.
Jenže to se u nás podle všeho nikdy nestane. Pokud bude chtít někdo takové volné hnutí založit, nic mu v tom nebrání, i když to bude mít v konkurenci s partajemi dotovanými stamilióny korun ze státního rozpočtu těžké. Takže se kloním k tomu, zůstat u současného poměrného systému, který přece jen umožňuje jakousi konkurenci.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.