Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Oživený Zeman?

HN.IHNED.CZ  13. 10. 2006

Stále častěji je slyšet o překlenovací variantě nějaké poloodborné, poloúřednické vlády na bázi velké koalice (ODS-ČSSD) či za podpory většiny parlamentních stran.
Co taková vláda může udělat pozitivního? To samozřejmě záleží především na tom, kolik dostane času. Bude-li to šest či devět měsíců, je pravděpodobné, že se nepodaří nic, protože ihned vypukne další nesmiřitelná kampaň.
Proč nemáme pět měsíců po volbách funkční vládu? Nejen kvůli patovému výsledku voleb, nýbrž také proto, že politici následně zahájili konfrontační kampaň před senátními a komunálními volbami. Totéž by pokračovalo až do předčasných voleb za šest či devět měsíců. Marnost nad marnost. Přechodná vláda s širokou podporou na rok a půl či dva se jeví z tohoto pohledu jako lepší řešení. Ta by si snad mohla dovolit mít i cosi jako věcný program.
Kdo by přechodnou vládu vedl? Mluví se o Janu Stráském, Michaele Erbenové, Vladimíru Dlouhém. Autor diáře potkal ale ve čtvrtek v Praze věštkyni, která mu sdělila scénář budoucího vývoje. Premiérem přechodné vlády bude jmenován Miloš Zeman. Do vlády přizve Zdeňka Škromacha a další lidi z ČSSD a ODS, kteří vyjdou dobře jak se Zemanem, tak s Klausem. Ve vládě určitě zůstane nový Zemanův kamarád Vlastimil Tlustý. Sociální demokracie se rozštěpí, ale podporu deseti patnácti poslanců má prý Zeman jistou. Vládnout se bude do předčasných voleb.
Je takový scénář pravděpodobný? Mluví se o něm. Jenže už bylo také víckrát řečeno, že do senátních voleb Klaus žádný scénář (na stole jich má víc) nevybere.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.