Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Paroubek si věří

HN.IHNED.CZ  17. 5. 2006  
Nový průzkum STEMu naznačuje, že sociální demokracie srovnává krok s ODS a také, že preference Strany zelených začaly po nadějném a prudkém nástupu klesat. Potvrdí-li trendy další průzkumy, vrací se zpět do hry úplně všechny myslitelné možnosti povolebního uspořádání. Je tu reálná možnost koalice zprava až k zeleným, zleva až k zeleným, patu, který nepůjde vyřešit jinak než velkou koalicí a pochopitelně i vláda ČSSD s podporou komunistů.
Nový průzkum STEMu pomáhá lépe vysvětlit nedělní nebývale ostrý útok Jiřího Paroubka na šéfa strany zelených Martina Bursíka. Paroubek měl podle všeho podobná čísla včas k dispozici a nyní se soustředí na zatlačení zelených pod pět procent. Když nahází na Bursíka špínu s bytem a financováním strany, zbude na očištění zelených od pomluv málo času. Paroubek chce zelené portrétovat jako stranu, která staví žebřík na cestě ODS k moci a jde mu o to, aby právě z tohoto důvodu potenciální volič zelených začal váhat. Začnou-li klesat preference zelených směrem k pěti procentům, počítá premiér také s tím, že další případní zelení voliči začnou váhat v obavě o propadnutí hlasu.
Jaké nové kontury se ještě rýsují v předvolební krajině? Dnes to vypadá, že Paroubek si věří - a pokud ne, dokáže to skvěle zastřít. I příznivci ODS připouštějí, že kampaň ČSSD je chytrá, docela vtipná a svižná. Billboardy ODS působí mdle a bezbarvě, chybí jim humor a šťáva. Je ještě čas to změnit?
Podstatné také je, že letos jsou preference nesmírně rozkmitané a nestabilní. Ti samí lidé - a je jich neobvykle mnoho - by jeden týden volili ODS, druhý ČSSD a třetí zelené. Volby mohou tedy dopadnout opravdu jakkoli a leccos nasvědčuje tomu, že mohou vyústit opět překvapivě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.