Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Platy manažerů na tapetě

HN.IHNED.CZ  13. 1. 2006

Ve věci uveřejňování přesné výše manažerských platů předbíhají Spojené Státy zbytek světa tradičně. Má to svou logiku. Právě v USA je nejrozvinutější kapitálový trh na světě, obchoduje se zde tisíce místních i globálních firem. Navíc jsou nůžky mezi platy manažerů a platy poslední uklízečky ve firmě v Americe nejrozevřenější na světě. I když je Amerika transparentní tak, že se nám o tom ani nesní, vzniká tam další tlak na ještě vyšší informační otevřenost.
Přípravu nové, ještě daleko přísnější regulace právě dokončila americká Komise pro cenné papíry pod vedením nového šéfa Christophera Coxe. Jedná se o největší legislativní změnu v této oblasti za posledních čtrnáct let. Komise bude například požadovat, aby všechny akciové bonusy, kompenzace a jiné benefity byly umístěny v přehledných tabulkách vedle normálních platů a prémií. V každém okamžiku (nikoli pouze jednou za rok ve výroční zprávě) bude muset být v tabulce zřejmé, na kolik si v celkovém součtu každý jednotlivý manažer přijde a přijít může.
Tabulka bude končit kolonkou celkový součet. Každá veřejně obchodovatelná firma bude muset přesně specifikovat cíle a důvody opčních a bonusových programů. Komise tak reaguje na stížnosti, že manažeři připravují fúze a akvizice pouze podle toho, aby se rychle projevily v jejich odměňování.
Christopher Cox, který přípravě legislativy předsedal, není žádný "socialista a závistník", jak by ho asi oznámkovali mnozí čeští pseudokapitalisté z firem kontrolovaných státem. Je to milovník svobodného trhu a svého času pracoval jako poradce v Reaganově Bílém domě. Často přednáší na téma, že stát nikdy nesmí mluvit do toho, kolik mají manažeři brát. Zároveň je ale přesvědčen o tom, proč musí vláda stanovovat a vymáhat přísnou transparentnost.
Víme všichni, jak to je v Česku. Šéfové polostátních firem si vymohli, že odměny budou uveřejňovat pouze jako celek. Český kapitálový trh nyní roste především v souvislosti s euforií ekonomického růstu. Otázkou je, jestli by vyšší transparentnost neumožnila ještě vyšší růst a vyšší důvěru.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.