Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Pocta Koizumimu

HN.IHNED.CZ  22. 9. 2006  
Pokud politici ve světě (ať pravicoví či levicoví) neoplývají odvahou, je tu nejméně jedna skvělá výjimka. Pětašedesátiletý japonský předseda vlády Džuničiró Koizumi tento týden rezignoval na post šéfa Liberálně-demokratické strany, která vládne v Japonsku po většinu minulých desetiletí. Příští týden opustí i úřad premiéra.
Japonsko bylo ve vleklé ekonomické krizi od počátku 90. let, ale tamější politika léta sbírala odvahu tnout do živého. Dokud před pěti lety nenastoupil Koizumi. Premiér přinutil churavějící banky, aby si vyčistily portfolio od špatných půjček, seškrtal rozpočtové výdaje, dříve nemyslitelné bankroty se staly běžnější. Hlavně se ale pustil do privatizace japonského systému poštovního spoření. Ten tvořil pilíř silné úlohy státu v tamější ekonomice. Stát sice skrze daně přerozděloval srovnatelné procento HDP jako Spojené státy, jenže skrze poštovní spoření a na něj navázanou banku ovládal téměř třetinu úspor a pojistného japonských domácností. Je jen stěží představitelné, kolik parciálních zájmů bylo do systému zabetonováno a jak nesnadné bylo krunýř rozlomit.
Japonsku ještě zbývá "doladit" řadu věcí: velký státní dluh a náklady stárnutí obyvatelstva. To nejhorší už má ale země za sebou.
Koizumi zůstane zapsán v historii jako odvážný reformátor. O kom to dnes lze ve vyspělém světě říci? Plány George W. Bushe na reformu penzí se vykouřily jako pára nad hrncem, velká koalice v Německu toho moc nepředvádí a Francie přešlapuje na místě.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.