Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Policejní spektákl

HN.IHNED.CZ  16. 11. 2006
Zatčení příbramského podnikatele Starky naznačuje, že policie si plete kriminalistiku s agendou divadelní agentury: vrtulník, na dvě hodiny zablokovaná dálnice, desítky policistů v maskách. Starka je možná "šéf příbramského podsvětí", ale presumpce neviny se ctít musí. Je snad normální, aby se celý národ v televizi díval na to, jak zatčený ryje nosem do asfaltu? Proč nebyly tváře zadržených rozmazané?
Dalšími "proč" lze plynule pokračovat. "Sprostý podezřelý" se přece neskrýval ani nebyl na útěku. Proč nemohou dva kriminalisté v civilu přijít do restaurace, kde pan Starka obědvá? Nebo na něj zazvonit doma? To si policie myslí, že by jeho bodyguardi kolem sebe začali střílet? Na dálnici prý zásah probíhal proto, aby nikoho neohrozil. Je to právě naopak, doprava svedená do jednoho dálničního pruhu je sama o sobě nebezpečná.
Pomalu se stává pravidlem, že po dramatických policejních akcích nastává vyšumění; výsledky policistů jsou skromné, měřeno počtem pravomocných rozsudků. Stejně skromné by měly být i začátky. Jinak to vypadá, že se hraje divadlo na něčí zakázku: chystá se reorganizace policejních útvarů; šéfa protimafiánského útvaru Jana Kubiceho navrhuje stíhat inspekce, takže se jeho lidé potřebují předvést; vláda prosadila exekuci v Setuze a potřebuje postrašit Starkovy kamarády. Spekulace? Jistě. Ale velmi znepokojivé.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.