Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Politologova hlava ve varu

HN.IHNED.CZ  18. 8. 2006

Pokud se někdo tituluje profesí politolog, projdou mu v médiích lecjaké nesmysly. Tento týden jsme mohli nejen na Nově sledovat duchaplné klipovité výroky ke kandidatuře manželky premiéra Topolánka od celé plejády politologů, od Doležala po Zbořila.
Pozadu nezůstávají ani média tištěná. Středeční Lidové noviny uveřejnily na titulní straně článek z pera politologa Josefa Mlejnka jr., kde se se vší vážností praví: "Časy se mění. Zatímco v 90. letech dokázalo rozkrádání v řádu miliónů uvést veřejné mínění do varu, dnes už skoro s nikým nehnou ani miliardy."
Asi žijeme s panem Mlejnkem na různých planetách. V 90. letech se možná rozkrádaly také milióny, ale kromě toho miliardy, a někteří jedinci kradli bez ostychu i desítky miliard korun. Není to žádný subjektivní pocit, vyplývá to například z celkových nákladů na sanaci bankovního sektoru, které činily 500 miliard korun. Pokud politolog nevěří centrální bance nebo Ministerstvu financí, nechť se obrátí na OECD nebo Světovou banku - řeknou mu totéž. Náklady na sanaci platil (a ještě pořád platí) ze svých daní i pan Mlejnek.
Další stovky miliard korun si lze připočítat v rozkradených investičních a podílových fondech a podnicích. Tuneláři se do roku 1998 nestyděli sponzorovat politické strany (nejen kradmo, ale i zcela nezakrytě a oficiálně). Rozdíl proti dnešku je, že tehdy policie nedělala vůbec nic, jen jsme platili účet. Dnes občas něco praskne. Občas, ale přece.
Čte politolog Mlejnek vůbec noviny? Nikdy neslyšel o Koženém, o tom, jak padala banka za bankou? Kdyby se díval na televizi nebo četl noviny alespoň tento jediný týden, dozvěděl by se znovu o CS fondech, Pavlu Tykačovi, Jiřině Kaplanové, Františku Chvalovském i Baraku Alonovi. To všechno jsou 90. léta. A František Mrázek, Miroslav Provod, Radovan Krejčíř a Tomáš Pitr přišli k penězům kdy? V 21. století?
Ostatně ani "české veřejné mínění ve varu" si nějak nevybavuji. Ani v 90. letech, ani dnes. Připadá mi pořád stejně lhostejné. Byly snad v 90. letech vášnivé demonstrace proti tunelování a jeho toleranci, manifestovalo se za vznik standardní regulace kapitálového trhu? Za tuneláře do vězení?
Poněkud mne děsí, že podobné nesmysly učí pan Mlejnek na vysoké škole. A co se týče médií, provokativní pluralita názorů je jedna věc, psaní nesmyslů věc druhá. Tohle má škrtat editor.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.