Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Polská kadeřnice a volný trh

HN.IHNED.CZ  17. 2. 2006  
Obhájci plné liberalizace trhu služeb tvrdí, že plná liberalizace by vedla k vytvoření zhruba šesti set tisíc nových pracovních míst v celé unii. Ekonomické teorie neznalý čtenář asi dost dobře nechápe, jak by se něco takového mohlo stát a odehrát. Takže zkusme to vysvětlit. Představme si větší konkurenci například v kadeřnických službách. Polské kadeřnice zlevní svoje služby na německém trhu. Němky utratí méně za trvalou. Zbylé peníze budou moci "utratit někde jinde". Zajdou třeba častěji na aerobik a do restaurace. A ono "utratit někde jinde" bude znamenat vytvoření dalších pracovních míst a služeb.
Pak je tu ještě jeden kanál. Polská kadeřnice si v Německu vydělá více než doma, bude v Německu utrácet a přinese s sebou tedy vyšší poptávku. A lidé si přestanou maličkosti opravovat doma, protože si budou moci dovolit levnějšího řemeslníka apod.
Potíž je, že se nic takového nestane, protože politici v EU nesebrali včera k plné liberalizaci služeb odvahu. Zásluhu na tom má i pár desítek českých odborářů, kteří si zajeli do Štrasburku na luxusní demonstrativní výlet. Mají prý obavy z toho, že nás za rok za dva zaplaví bulharští a rumunští řemeslníci. I kdyby, co je vlastně do toho českým odborářům? Živnostníci, kterými řemeslníci jsou, nejsou členy odborů. A zatímco Češi mají vcelku po zásluze pověst šikovných opravářů všeho možného, o Rumunech a Bulharech to moc známo není. Takže žádná záplava se konat nebude. A kdyby z Balkánu náhodou jakási přišla, bylo by to ve výsledku jen dobře.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.