Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Polsko - co je a co není silná káva

HN.IHNED.CZ  17. 3. 2006
Snaží se bratři Kaczyńští vytvořit v Polsku autoritářský režim? Luboš Palata srovnává v LN Kaczyńské rovnou s Vladimirem Putinem, což je poněkud za hranicí vkusu.
Píše se o nevraživosti Kaczyńských vůči většině polských médií. K tomu jenom jednu poznámku: Je to opravdu tak strašné? Možná by se měli čeští novináři více zajímat třeba o to, jaké dopisy píší tuzemští potentáti (od Ladislava Jakla po Pavla Rychetského) do České televize nebo mediálním radám.
Pak je tu nenávist k zahraničnímu kapitálu. Jenže novináři opakují pouze výrok bývalé ministryně financí o zahraničních hypermarketech.
Důkazem hrubých útoků na centrální banku má být snaha polské vlády vytvořit finančního superregulátora mimo dosah banky. Jenže ve světě existují různé modely. Oddělení dohledů od centrální banky existuje stejně normálně jako spojení obou institucí. To, že se Česká republika rozhodla nahnat veškerou finanční regulaci a měnovou politiku pod jednu střechu, je pouze jedna z cest. Nic víc, nic míň. Důležité je, aby byla nezávislá politika měnová.
Opravdu znepokojivý je teprve vznik parlamentní komise, která má kontrolovat práci polské centrální banky za posledních sedmnáct let. To už je opravdu útok hrubého zrna. Jinak ale neurážejme Polsko srovnáním s Putinem.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.