Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Polsko se chytře jistí

HN.IHNED.CZ  5. 9. 2006  
Jaroslav Kaczynski oznámil, že jeho země bude žádat od americké vlády spolupráci v oblasti energetické bezpečnosti. Výměnou za to polský premiér podpoří - ještě více než dosud - výstavbu americké raketové základny na svém území. Polsko chce Americe pomoci budovat ropovod v Kaspickém moři, který spojí kazašské a turkmenské zásoby s Tureckem a Gruzií.
Bývá u nás zvykem se Kaczynským vysmívat, a kdo bude chtít, povede se mu to i v tomto případě: pomůže snad proslulý "polský instalatér" montovat v Kazachstánu roury? Nebude zmíněný ropovod brzy hotov i bez Kaczynských? Navíc polské banky nemají sílu na to, aby mohly projekt podobného rozsahu financovat.
Přesto není smích na místě. Polsko dělá dobře a chová se prozíravě: energetická bezpečnost (a diverzifikace zdrojů) je politickou prioritou. Kdyby šlo do tuhého, chce mít tamní vláda možnost "přepnout" na jiné dodavatele. Ostatně - přílišné energetické závislosti na Rusku se Evropa musí bránit jako celek. Jedině tak přinutí stále agilnější Rusko, přesycené petrodolary a ovládané klikou lidí z bývalé KGB, k ústupkům. Jenže v EU nejsou tyto věci prioritou. Nelze se pak divit Polsku, že chce jednat na vlastní pěst.
Západní Evropa je na ruských zdrojích závislá asi ze čtvrtiny, Polsko daleko více a podobně jsme na tom my. Polsko s dvojčaty v čele mívá poněkud obskurní nacionalistickou rétoriku - jenže tuzemští politici by měli nárok se posmívat, kdyby věnovali alespoň zlomek zájmu podobným strategickým otázkám. Jaký Kazachstán? Gruzie? Turecko? To nás chytré Čechy nezajímá. Včera jel Jiří Paroubek americkému velvyslanci říct, že základnu tady nechce, protože si ČSSD udělala anketu v regionech, a tam ji také nechtějí. Tečka, je vymalováno.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.