Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Poslanci, pracujte!

HN.IHNED.CZ  3. 7. 2006
Většina z nás si užila hezkého víkendu. A tento týden nás čekají dva státní svátky, takže můžeme vstřebávat více léta a slunce, než je obvykle možné. Potíž je v tom, že pro nové poslance by tohle platit nemělo. Nemají odpracováno. Přesto spousta z nich přijela na karlovarský festival a o cyrilometodějském svátku se asi budou válet někde na plovárně.
Každý, kdo chodí do "normální" práce, dobře ví, jak by dopadl, kdyby jen tak odešel od rozdělaného díla. Ústava sice neříká, jak rychle se mají "orgány sněmovny" navolit, je ale zřejmé, že poslanci mají konat v dobré víře, tedy co nejrychleji. Nemají se rozcházet, dokud se jim to nepovede. Pokud se jim volba nezdaří, mohou se jít samozřejmě domů vyspat, ale ráno musí pokračovat znovu. A to do té doby, než bude mít sněmovna předsedu a místopředsedy. Ústavní procedury jsou jejich práce, za kterou jim daňový poplatník dává mzdu.
Není jasné, odkud vzali politici přesvědčení, že volba vedení sněmovny musí být výsledkem strategických politických dohod. Parlamentní funkce mohou být kdykoli "převoleny". Kdyby na to poslanci pohlíželi takto, nemuseli by vymýšlet protiústavní procedury s kontrolou hlasovacích lístků (ČSSD) nebo podezíravě zkoumat, kdo že to zradil vládní koalici (ODS).
Kdyby si poslanci uvědomili, že volba orgánů sněmovny je technická a změnitelná, Paroubkova vláda by mohla klidně podat demisi a začaly by běžet normální lhůty. Jde i o jakousi elementární zodpovědnost. Ještě v srpnu bude většina Evropy na dovolené, ale v září už musí být s vládním řešením jasno, jinak budeme vnímání jako nevypočitatelný a neschopný partner. Nebo snad máme jako na začátku 14. století poslat kamsi do Lucemburska, protože si neumíme sami vládnout?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.