Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Poslanci, ven z agentury

HN.IHNED.CZ  24. 1. 2006
Na dnes zahajované schůzi sněmovny chce ČSSD provést čistku v dozorčí radě České konsolidační agentury. Z mocné dozorčí rady instituce, která obhospodařuje špatné úvěry z privatizovaných bank, má být odvolán bývalý poslanec ODS Vladimír Doležal, o předsednictví má přijít jeho kolega Vlastimil Tlustý a přibrat se má jeden komunista. To by znamenalo průlom v podílu komunistů na moci. K takovému zobu se ještě nedostali.
Dá se tomu zabránit? Ano, snadno: vypoklonkováním všech poslanců a bývalých poslanců bez rozdílu. Vždyť byli zvoleni kvůli přijímání zákonů, co tedy dělají v agentuře? Co je na této specifické a odborné činnosti zajímá? Tedy kromě informací o tom, kdo si v dobách bankovního socialismu a tunelování 90. let co půjčil, kdo co nesplatil a kdo si pohledávky koupil. Tyto informace znamenají vliv i peníze. Korupční prostředí par excellence!
Prakticky každé jiné uspořádání je lepší než současné. Možnosti jsou nejméně tři. První: Agenturu, která je povahou státní správou, převést pod nějaké ministerstvo, kde bude zlikvidována jako Fond národního majetku. Druhá: Dozorčí radu zrušit, do vedení najmout bankéře, za každé snížení očekávané ztráty jim zvýšit odměny. V dozorčích radách úspěšných soukromých firem také nesedí prababičky, tetičky a vnoučci majitelů, ale profesionálové. Výjimky potvrzují pravidlo. Třetí a nejlepší: Celou agenturu prodat za nejvyšší nabídnutou cenu. Když lze ve zrychleném řízení prodat za dva měsíce Telecom (a dobře!), půjde to jistě i s ČKA. A komunisté nebudou mít kam strkat nos.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.