Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Poslanecký autobus z Česka do Byzance

HN.IHNED.CZ  19. 9. 2006
Radim Jančura je podnikatelem roku. Nejen proto, že zvítězil ve stejnojmenné soutěži. Nejen proto, že vybudoval dynamický podnik, který dobře spravuje. Dokonce ani ne jen proto, že přinesl svěží konkurenci do zatuchlého odvětví meziměstské autobusové dopravy. Jančura je vedle toho i bojovníkem proti velkopanským manýrám českých politických elit.
Soud pro Prahu 1 předběžně uznal Jančurovu pohledávku a nařídil Ministerstvu financí, aby podnikateli proplatilo cesty, které v jeho autobusech bezplatně absolvovali poslanci. Třebaže to byl od Jančury i chytrý marketingový tah, touto aktivitou něco riskuje: dobré vztahy s politiky mu asi zrovna nepřinese.
Pochválit je však třeba i soud, jakkoli se to zdá samozřejmé a jakkoli soudní líčení v celé věci teprve proběhne, protože ministerstvo podalo odpor.
Podstatné je, že se tím pozornost znovu otáčí na odpudivý systém výhod. Zákonodárce má mít vysoký plat (klidně třeba i trojnásobně vyšší než dnes, alespoň bude politika lákat schopné lidi), ale pak by si měl úplně všechno platit ze svého - kancelář, asistenty, byt v Praze, oblečení i jízdné. To je přímý, otevřený a transparentní přístup. Opakem je přítmí orientálně papalášského systému: poslanci mají všemožné náhrady, výhody, dokonce i na úkor soukromého sektoru. Občan do toho těžko vidí a tak je to ostatně i vymyšleno: vidět do toho nemá.
Mají mít poslanci zadarmo chléb v samoobsluze nebo elektrický proud v domácnosti? Mělo by to stejnou logiku jako jezdit zadarmo soukromým autobusem. Teď když máme - byť možná jen nakrátko - pravicovou vládu, která se tváří jako moderní, mohla by se pokusit byzantinský systém výhod zrušit. Jančura jí nahrál na smeč.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.