Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Poslední velký investor

HN.IHNED.CZ  28. 3. 2006
Ještě do poslední chvíle trvala kolem investice korejské automobilky Hyundai lehká nejistota. Přišly totiž zprávy o policejní razii v sídle Hyundai - dorazí vedení firmy do Česka, nebo bude v Soulu podávat vysvětlení? Nakonec se překvapení nekonalo: Hyundai oficiálně přichází do Nošovic.
Předpovědi jsou ošidná živnost, ale v tomto případě lze tipovat, že jde o poslední mamutí investici tohoto typu a rozsahu do české ekonomiky. Důvodů je několik. S Korejci Česká republika získá již třetí velkou automobilku, víc už asi vstřebat nelze. Roli hrají omezené možnosti dodavatelů i "infrastruktura": po něčem je třeba přepravovat výrobky a polotovary, dálnice jsou však přecpané, nové se budou stavět dlouho a železniční síť je podinvestovaná.
Česká pracovní síla je kvalifikovaná a stále o dost levnější než na západ od našich hranic. Tato výhoda (či "výhoda") ale nebude při dobrém ekonomickém růstu a posilující koruně trvat věčně. Do dalších obřích továrních hal na zelené louce by se obtížně sháněli dělníci. Už dnes - navzdory nemalé nezaměstnanosti - do podniků dovážíme pracovní sílu ze Slovenska, z Polska a Ukrajiny.
Pokud se dostane k moci ODS, je velkým investorům odzvoněno. ODS odmítá pobídky a speciální výhody, jaké velcí investoři typu Hyundai vyžadují. Menší průmysloví investoři budou přicházet i nadále, ale pracovní místa budou vytvářet spíše po stovkách než po tisících. Po volbách můžeme čekat změnu pobídek směrem k produkci s vyšší přidanou hodnotou, k výzkumu a vývoji.
Co ale znamená příchod Hyundai politicky? Možná vůbec nic. Protože poslední průzkumy naznačují, že ČSSD není nic platný ani šestiprocentní ekonomický růst.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.