Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Povolební střípky

HN.IHNED.CZ  9. 6. 2006

Politici se mají chválit. Tedy výhradně tehdy, spáchají-li skutek, za který se nestačili pochválit sami. Občasné chválení politiků může oživit politickou kulturu. Má-li politika pověst špíny, nikdo nový, zajímavý a perspektivní do ní nikdy nevstoupí.
Místopředseda ODS Petr Nečas odpověděl v pondělí našemu deníku na otázku, bude-li ODS jednat také s Paroubkem, toto: "Jeho sobotní projev byl opravdu moc, nejen pro nás, ale i pro většinu české veřejnosti. Na druhé straně Paroubek mluvil v afektu, pod dojmem prohraných voleb. Z lidského hlediska s ním nelze souhlasit, ale lze to pochopit... Pan Paroubek je demokraticky zvoleným předsedou ČSSD. Nechceme předepisovat poměry u politických partnerů. Očekáváme, že se podobně budou chovat naši partneři vůči nám."
Nečasův uměřený projev je dobré ocenit. V řadách mnohých nadšených příznivců ODS je Jiří Paroubek běžně označován jako mafián, korupčník, diktátor, komunista a kdoví co ještě.
Leckterý pohotový politolog by hned Nečasův umírněný tón interpretoval jako první možný náznak velké koalice. Proč by se ale nemohla pragmatičnost kombinovat se slušností? Nakonec by se stále silnějších náznaků velké koalice našlo v uplynulém týdnu ještě víc. V úterý se Česká televize ptala Jiřího Paroubka na to, co říká průzkumu veřejného mínění, který ukazuje, že většina občanů si nepřeje velkou koalici. Předseda ČSSD řekl: "To je ale zajímavý průzkum! A co by ti lidé tedy chtěli?"
A pražský primátor Pavel Bém ve středu odpoledne pravil, že si z pražského magistrátu pamatuje Jiřího Paroubka jako politika "slušného, věcného a korektního." Hola! Hola! Hola! Tedy to už je najednou snad skoro mazání medu kolem úst.
P.S. Jiří Paroubek se po čtvrtečním setkání s prezidentem omluvil. To je sice v Česku také neobvyklé, chválit ho ale nebudeme. Má totiž opravdu za co se omluvit.
P.P.S. Ještě poznámka k velké koalici. Proč dokáže velkou koalici jakžtakž ustát Německo, a to bez katastrofálních dopadů na politickou kulturu? Protože je to země se silným, fungujícím a nezávislým soudnictvím, policií a státními zástupci, protože má kompetentní, zkušená, profesionální a nezávislá média, která nejde snadno koupit apod. Česká média se bohužel hemží svatými bojovníky a fanoušky politických stran, kterým schází špetka nadhledu. O soudech a policii si nemusíme vyprávět.
V Česku by vedla velká koalice k tomu, že policie a pořádek budou na nižší a střední úrovni (možná), ale o vysoké finanční kriminalitě už prostě neuslyšíme.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.