Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Pozdní "zatykač" na Tykače

hn.ihned.cz  15. 8. 2006

Policie před pár dny oznámila objev. Více než devět let poté, co v březnu 1997 zmizelo z účtů CS fondů 1,3 miliardy korun, detektivové označují za zosnovatele krádeže Pavla Tykače a Jana Dienstla, finančníky z dnes již zaniklé skupiny Motoinvest.
Proč právě teď? Nevíme sice, zda byli "hoši z Motoinvestu" hlavními iniciátory nejdrzejší krádeže v historii českého kapitálového trhu; ale bez jejich vědomí (a možná i účasti) se nemohla odehrát.
K tomuto tvrzení ale stačí informace, které se objevily v novinách už tehdy, pár dní po krádeži.


To víme už devět let

Několik týdnů předtím, než z účtu CS fondů v Plzeňské bance odešly peníze kamsi do nenávratna, patřila ještě správcovská společnost, která měla majetek fondů na starosti, právě Motoinvestu. Ten ovládal i depozitáře fondů, tedy Plzeňskou banku. Bez správcovské společnosti a depozitáře se ve fondech nemohla pohnout ani koruna.
Akciové portfolio fondů se od začátku roku 1997 (tedy v éře Motoinvestu) postupně měnilo v hotovost, až na účtech firmy nezbylo nic jiného. Na tehdejší poměry to ještě samo o sobě nemuselo být zvláštní ani podezřelé. Hodně se tehdy mluvilo o tzv. otevírání fondů, tedy vyplacení podílníků. Ze zpětného pohledu se však zdá, že v tomto případě byl majetek fondů systematicky a načasovaně proměněn v hotovost, takže mohl být snadno zcizen.
Když Plzeňská banka dostala pokyn, aby byla více než miliarda korun v hotovosti převedena do zahraničí, odmítla to provést. Stalo se tak až na nátlak z Motoinvestu. U soudu s vykonavateli krádeže byly k dispozici faxy s opakovaným pokynem k transakci, posílané ze sídla Motoinvestu.
To vše je už přes devět let veřejnou informací. Policie obvinila také šéfa správcovské společnosti CS fondů a tehdejšího jednatele makléřské firmy Crassus. I o jejich úloze se ale ví dlouhých devět let.
Motoinvest nebyl v organizaci gigantického obchodu sám. Když si dnes člověk pročítá jména účastníků, vypadá to jako mnohostranné vypořádání v tehdejším finančním polosvětě.


Až zkřížil plány ČEZ

Státní zástupci a policie dlouho nejevili o roli Tykače a Dienstla v celém případu zájem.
Tykač léta kolem Motoinvestu uklízel a zametal a pod dozorem právníků a účetních přeléval majetek do různých firem v daňových rájích. Ví se sice, že disponuje desítkami miliard korun, jenže Tykačovo jméno v žádné z jeho klíčových firem - alespoň v Česku - nefiguruje. Pro jeho firmy pracují desítky právníků.
Co je tedy po devíti letech nového? Letos v květnu se začalo psát, že Tykač ovládá nejméně čtyřicet procent akcií Mostecké uhelné a že se snaží ovládnout také Sokolovskou uhelnou. Sama Mostecká uhelná nechce identitu nového vlastníka - firmu se sídlem na Kypru - odhalit a na otázky novinářů nechce reagovat ani sám Tykač. Je ale zřejmé, že Tykač opět rozehrál vysokou hru a zkřížil plány energetickému gigantu ČEZ, který by sám chtěl uhelné společnosti ovládnout.
Další novinkou je, že se v politice začíná rýsovat jakási dohoda mezi ODS a ČSSD. Taková dohoda by zřejmě zvýšila vyhlídky na prolomení těžebních limitů, takže i hodnotu Mostecké uhelné, ve které získal Tykač obrovský vliv.
Nezbývá než věřit, že nová aktivita policie s těmito událostmi vůbec, ale vůbec nesouvisí. A věřme, že tentokrát má policie nové silné důkazy, které Tykačovi právníci nesmetou snadno ze stolu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.