Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Pozor, o Nomuře už jen hezky

HN.IHNED.CZ  22. 12. 2006

Odcházející ministr financí Vlastimil Tlustý napsal soudcům, státním zástupcům a policistům nedávno dopis. Mimo jiné se v něm praví: "Česká republika dosáhla úplného a bezpodmínečného narovnání se skupinou Nomura (včetně jejích dřívějších i současných zaměstnanců)... Česká republika se necítí být poškozena transakcemi, které jsou předmětem tohoto trestního řízení... Česká republika si vás přeje informovat, že netrvá na prověření žádných podání či návrhů jí případně v tomto řízení učiněných."


Pěkné ovlivňování soudu

Hlavní vyjednávač státu s Nomurou a poradce ministra Radek Šnábl k tomu v MF Dnes řekl: "V žádném případě nám nešlo o to, aby se nějak pokoutně zastavilo trestní řízení. Je-li spáchán trestný čin, ať se šetří. My jen říkáme, že jsme se dohodli s Nomurou, a díky tomu tak nemůže vzniknout státu škoda."
Další Tlustého kontroverzní krok jenom potvrzuje, jak je důležité, aby smlouva s Nomurou byla zveřejněna. Abychom pochopili, k čemu se stát vlastně přesně zavázal. Je povinnost napsat a rozeslat podobný dopis součástí smlouvy, nebo ne? Je ve smlouvě cosi o udělení milosti, nebo jde o dohody mimosmluvní? Vrabci na střeše si povídají o tom, že Nomura chtěla zajištění beztrestnosti "pro své lidi" už dlouho, a především proto možnost dohody dlouho vázla.
Ať už tomu pánové Tlustý a Šnábl říkají, jak chtějí, je zjevné, že se o pokus o ovlivňování soudu jedná. Tak například soudci či soudkyně, kteří dopis obdrželi, ho musí založit do spisu, musí být čten během veřejného projednávání procesu atd. Je jisté, že stanoviskem státu budou kolem sebe šermovat i advokáti obviněných.


Jen žádnou kriminalizaci

V Česku se dosud žádným velkým tunelářům nic nestalo.
Ze strany podvodníků a jejich politických ochránců stačilo soudcům, policistům a státním zástupcům naznačit, co si doba žádá. Když to nevyšlo u policistů a soudců, vyšlo to třeba u nějakého státního zástupce. A nebo naopak.
Premiér (a později předseda sněmovny Václav Klaus) se například opakovaně obával "kriminalizace podnikání." Nebylo třeba psát dopisy a vyjadřovat se explicitně.
Jak se zástupci celého "řetězce spravedlnosti" zachovají, až je bude strašit ve spaní Tlustého dopis? Potíž je v tom, že stačí, když v tomto řetězci selže jeden jediný článek.


Pst, nekritizovat

Zástupcům Nomury evidentně "v souvislosti s beztrestností" narostl hřebínek. Podali minulý týden žalobu na advokátku ČSOB a bývalou poslankyni Hanu Marvanovou o desítky miliónů korun.
Marvanová si totiž dovolila napsat do novin článek o tom, že případ České pivo byl "klasickým případem tunelování." Marvanová k tomu dodává, že "tunelování je vyvádění aktiv bez příslušné protihodnoty". Proto Nomur podle jejího zdejšího mluvčího Jiřího Hrabovského "došla trpělivost".
S Marvanovou vřele souhlasím. Vypadá to, že Nomura si kromě beztrestnosti žádá i nekritizovatelnost. Brzy asi napíše Vlastimil Tlustý ještě do všech médií, že stát nemá zájem na tom, aby byla Nomura kritizována. "O Nomuře pište jen hezky, je to ve státním zájmu."


Dělá se to tak i v Japonsku?

O tom, že si za podobné ponížení může Česká republika sama, nemá smysl polemizovat. Bylo by toto možné v Japonsku? Tedy, že se vláda dohodne, že zákon pro nějakou firmu neplatí, když je to ve státním zájmu. I když je Japonsko zvláštní, je už desítky let ústavní demokracií. Kdyby se Nomura takto panovačně a arogantně chovala doma, se zlou by se potázala.
Pravda, odkazy na západní vzory minulý týden pobledly. V Británii mají podobný skandál, jako je naše milost pro Nomuru. Firma British Aerospace kvůli dodávkám stíhaček údajně uplácet saúdskou krátlovskou rodinu, vytvořila na to speciální konta. Generální prokurátor lord Goldsmith však vyšetřování dvacet let staré kauzy zastavil s ohledem na "veřejný zájem".
Nějaký rozdíl se ale najde. Ač to také hezky nevoní, bezpečnostní argument má v tomto případě svou váhu. Británie má desetitisíce vojáků v Iráku i v Afghánistánu. Saúdská Arábie je tu pořád klíčovým spojencem. Ve válce s terorismem musí Británie spolupracovat se saúdskými tajnými službami apod. Žádný takový bezpečnostní argument v Česku nenajdeme.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.