Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

PPF v Setuze?

HN.IHNED.CZ  16. 1. 2006  
Spletitý příběh firmy Setuza nabral překvapivé obrátky. O podnik kontrolovaný skupinou kolem podnikatele Tomáše Pitra má nyní zájem finanční skupina PPF ovládaná Petrem Kellnerem. Dává to smysl? Naprosto.
Pitrova skupina je ve válce se státem. A to jak se státem v podobě moci soudní, tak s premiérem Paroubkem a lidmi, které úkoluje. Úspěch podnikatelské skupiny PPF Petra Kellnera do značné míry stojí na tom, že Kellner nikdy nevolí cestu konfrontace, ale tiché smírné kooperace, s politiky i s médii. Kellner nikdy nevyprovokovával ostatní velké hráče ke konfrontaci a nikdy nedopustil, aby se média šťourala v jeho soukromí či v jeho obchodních zájmech. Lze předpokládat, že se dokáže se státem ve věci pohledávek za Setuzou dohodnout.
Nabízí se teď dva scénáře vývoje. Skupina PPF stála dosud možná až příliš na jedné noze, kterou je finančnictví. Expanze do segmentu chemie, zemědělství a komodit může mít svou logiku. Jde o sektor, ve kterém lze využít štědrých státních a evropských dotací, a se státem to Kellner tiše "umí". Druhou variantou je, že podobně jako v případě televize Nova dá Kellner firmu do pořádku a se ziskem ji prodá, pravděpodobně do zahraničí.
Se Setuzou souvisí i nátlak ministra Sobotky, aby z vlivné dozorčí rady Konsolidační agentury odešli představitelé ODS. Mají je prý nahradit komunisté... Dostanou-li se pár měsíců před volbami do ČKA komunisté, znamená to zásadní průlom v podílu komunistů na moci. V agentuře totiž leží ekonomická moc a dosud v ní vládla opoziční smlouva. Ani Špidla, ani Sobotka, ani Gross či Paroubek s tím neměli odvahu cokoli dělat.
Máme jiný návrh. Ať Sobotka předvede svou proklamovanou slušnost a vymete z Konsolidační agentury všechny politiky bez rozdílu. Nemají tam co pohledávat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.