Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Praze silnou opozici

HN.IHNED.CZ  24. 10. 2006  
Je možné, že v Praze vznikne jednobarevná vláda ODS. Možné, ne jisté. Hlavní město nebylo jediné, kde ODS mohla vládnout sama. Mohlo tomu tak být i v Teplicích a Hradci Králové, tam však přizvou ostatní strany. A v Brně, kde ODS jasně vyhrála, ale většinu nezískala, je tak vstřícná vůči ČSSD, že jí nabídla post primátora. Tak proč je metropole výjimkou?
Pro Prahu je změna na radnici užitečná: ODS konečně vyroste konkurence. Teprve silná a ostře kritická opozice povede k tomu, že se i v hlavním městě jednou rozhýbe kyvadlo. Nikoli věčně se opakující vítězení Franty nad Pepíkem, ale systém, který vyvolává střídání stráží, je tady žádoucí. Dále: pravice a levice se u nás na komunální úrovni (bohužel) moc neliší. Všichni slibují vše zařídit, paternalismus vládne napříč spektrem. To také není dobře. Krom toho mělo bratrství ODS-ČSSD v Praze negativní vliv i na celostátní politiku. A korupce v Praze nikdy žádná nebyla? To je divné, až do očí bijící! Čím dříve to skončí, tím lépe.
K širokým koalicím motivuje i zákon. Schvalovat cokoli v zastupitelstvu lze pouze většinou všech, nikoli většinou přítomných jako v parlamentu. Je jasné, proč se samovládou ODS váhá.
Velké stavby, spoustu betonu i olympiádu chtějí v Praze obě strany (v Brně zase mají pověstný přesun nádraží). Do budoucna může ale ČSSD na opoziční roli vydělat. V prosperujících evropských metropolích - v Berlíně, Londýně, Paříži - jsou v poslední době u "rozmazleného" obyvatelstva levičácké vlády v módě. Když si dá ČSSD nyní půst, je dost pravděpodobné, že jednou přijde její chvíle.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.