Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Předsedové kontinentu

HN.IHNED.CZ  23. 8. 2006
Čeští politici našli novou mantru: jmenuje se předsednictví Evropské unie. Jako by nic nebylo důležitějšího než první půlka roku 2009, kdy se Česko - vznosně řečeno - ujme řízení kontinentu. Možná by ale bylo lepší se této prestiže vzdát.
ČSSD pojmenovala svůj nedávný návrh "vláda českého předsednictví v EU". Mirek Topolánek se téhož rychle chytil, když potřeboval odmítnout návrh, aby se nové volby konaly na podzim roku 2008. Podle předsedy ODS "úspěšné zvládnutí předsednictví je výsostným zájmem našeho státu jako celku". To jen dokazuje, že se politici dívají na svět (i na stát) jinak než jejich voliči.
Co zajímá daňového poplatníka? Namátkou: byrokracie, korupce, zadlužování, daně, přijetí eura, doprava... Jak se země popasuje s předsednictvím, to je prioritní pouze pro politiky. Když to Topolánek "úspěšně zvládne", bude moci vyprávět vnoučatům, jak povečeřel s francouzským prezidentem, rozprávěl s italským předsedou vlády a tak dále. Bude to jednou velkolepé vzpomínání: hezké fotografie, dary od státníků...
Když se ale politici nejsou schopni shodnout ani na pár základních věcech národního (natož evropského) zájmu, můžeme se klidně - pokud to oznámíme včas - předsednictví vzdát. Ve prospěch někoho, kdo to zvládne lépe. Byly tu už země (například Řecko), které si způsobem svého předsedání utržily spíš ostudu.
Povzbudivá je jediná věc: kdysi euroštěkavá ODS nebere dnes evropské věci na lehkou váhu, ale jsou pro ni "nejvyšší státní prioritou". Skvělá proměna!
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.