Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Premiérovy zásluhy

HN.IHNED.CZ  26. 4. 2006
Říká se, že sebechvála zavání, v politice se však na ní všude na světě staví. Je měsíc před volbami, Jiří Paroubek vládne přesně rok a včera prohlásil, že dosáhl skoro všeho - od stabilizace zdravotnictví přes hospodářský růst až po sociální smír.
Hospodářský růst se ale nemění v poryvech větru, jde o těžký samohyb, který se rychleji rozjíždí proto, že do něj před lety někdo pořádně strčil. Zdravý bankovní sektor, investiční pobídky, členství v Evropské unii - s tím nemá Jiří Paroubek osobně nic společného. Je to věc minulých vlád pod vedením ČSSD.
Pokud jde o zdravotnictví, bylo před Rathem tak nestabilní? Dluh VZP nebyl zdaleka tak dramatický, aby sektor stál před krachem. Finanční hledisko není jediné, dnes je zdravotnictví zase destabilizováno ostrým vnitřním bojem zájmových skupin.
Sociální smír jako stav bez násilností, nepokojů, demonstrací a stávek je v této zemi už dlouho. Odbory měla ČSSD nakloněné dávno před Paroubkem.
Legislativně byl předseda vlády hyperaktivní, kvalita norem je ale sporná. Zákon o neziskových nemocnicích a zákoník práce jsou nepovedené normy, kterým hrozí po volbách rychlé smetení. A když jde o nezaměstnanost, pak se premiér často ohání tím, že je ve funkci pouze krátce.
Několik dobrých zákonů bylo přijato: o konkursu, o sociálních službách. Premiér se docela odvážně omluvil sudetským antifašistům. Jeho skutečný hlavní výkon je však jinde: před rokem byla ČSSD na odpis a premiér ji v poslední čtvrtině zápasu vrátil do hry. Straníci mu jistě poděkují; jenže ČSSD nemá deset milionů členů.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.