Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Přestaňme mluvit o spálené zemi

HN.IHNED.CZ  22. 9. 2006

Ostrá kritika na adresu ČSSD za nedobrý stav rozpočtu je oprávněná. Vládli osm let a na mandatorní výdaje v podstatě nesáhli. Na připravovaném rozpočtu je nejhorší to, že i při značném schodku se reálně snižuje podíl výdajů, které nejsou předepsány ze zákona. Abychom to vysvětlili srozumitelně každému: klesá podíl peněz, které stát použije na věci rozumné a potřebné (školy, čističky, silnice, dálnice) a roste podíl peněz vynakládaných populisticky a iracionálně (porodné, pastelkovné).
Problémy rozpočtu tkví ale v politice a legislativě, nikoliv v tom, že by se peníze ztratily, či byly odcizeny. Proto by si ODS mohla odpustit zemanovské řeči o "vyrabované pokladně", "snězeném krámu" či "spálené zemi". Vždyť kdyby byla pokladna vyrabovaná, těžko by nový ministr financí Vlastimil Tlustý ponechával ve funkci náměstka pro rozpočet Eduarda Janotu (jiné náměstky odvolal), který je čímsi jako nepsaným "hospodářem" ministerstva, znalcem peněžních labyrintů, kapsiček, zákoutí, kohoutků a záklopek. Janota dělal svou práci ("raboval pokladnu" a "pálil zemi") už za ministra Kočárníka, za všech dalších ministrů a podle všeho ji bude dělat i nadále. Je však otázka, zda je to dobře.
Tlustý přivedl na úřad kvalitní ekonomické poradce - Miroslav Zámečník, Pavel Kohout, Vladimír Bezděk - a zatím jim naslouchá. To Sobotka činil poměrně krátce; v podstatě jen na počátku svého čtyřletého funkčního období, pak už poslouchal jen rodnou stranu. Jenže znovu: problém rozpočtu není primárně v expertní, ale v politické rovině.
Na vynálezu předvolebních sociálních dárečků za desítky miliard (typu porodného) se podílela i ODS. Ještě jsme od ministra ani jednou neslyšeli, zda zahájí jednání o jejich opětovném zrušení. Zato Topolánkova vláda rozhodla, že důchody chce před Vánoci zvýšit o 130 korun, stejně jak to chtěla Paroubkova vláda, která byla za totéž ještě před pár týdny od ODS ostře kritizována.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.