Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Prezident může, ale nemusí

HN.IHNED.CZ  8. 9. 2006

V Ústavě České republiky je v článku 35, který se týká výhradně rozpuštění sněmovny a předčasných voleb, důležitá formulace: "Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, jestliže..." Následuje výčet možností, z nichž reálně se v našem kontextu uvažuje o použití prvních dvou.
A. Poslanecká sněmovna nevyslovila důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.
B. Poslanecká sněmovna se neusnese do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry.
O těchto dvou možnostech se u nás hovoří v tom smyslu, že po vyčerpání či proběhnutí těchto událostí prezident předčasné volby vyhlásit musí. On ale ve skutečnosti jenom může.
Expert na ústavní právo a jeden z autorů ústavy, profesor Vojtěch Cepl říkává, že ústava nemá být vykládána lingvisticky, ale na základě smyslu či funkce jednotlivých formulací. Cepl používá výrazy jako "dobrověrný" a má na mysli výklad, který nehledá jazykové fígly, ale v dobré víře hledá funkci, smysl, podstatu. Jenže "může" nelze ani při nejlepší vůli vykládat jako "musí".
První otázka je, jak se v ústavě ono může vlastně ocitlo. Dnes už si nikdo nevzpomíná, ale podle všeho z nedbalosti. Nebo autoři chtěli cestu k předčasným volbám ještě o stupínek zkomplikovat?
Druhá otázka je, jak si toto může vyloží prezident Václav Klaus. Podle ústavy má svaté právo vyložit si ho tak, jak se mu bude zrovna hodit. Buď mu předčasné volby půjdou k duhu, nebo nepůjdou. Jeho priority se mohou ještě mnohokrát změnit a on si to může ještě mnohokrát rozmyslet.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.