Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Přichází vláda čistek?

HN.IHNED.CZ  4. 9. 2006  
Noví ministři mají dnes zasednout do vládních limuzín, seznámit se s řidiči, ochrankou a sekretářkami... a podle všeho se budou za pár týdnů zase poroučet. Nebo za pár měsíců? Záleží na tom, kdy - a zda vůbec - budou nové volby.
Topolánkově menšinové vládě se při dnešním stavu věcí ztěžka podaří protáhnout sněmovnou byť jediný zákon. Možná se s ČSSD dohodne na záplatách v rozpočtu, například na zvýšení spotřební daně u cigaret, avšak ani to není jisté. Předseda vlády toužil stát se českým Dzurindou - někým, kdo reformy opravdu dělá, nikoli jen o nich mluví. Na to si však musí nechat zajít chuť.
Vládnout bez legislativní podpory se dá v různých resortech různě. Zatímco zahraniční politiku lze takto provádět bez větších obtíží, pravicový ministr sociálních věcí bude bez reformních zákonů vypadat jako bambula. Pokud jde o privatizace, i velmi zrychlené řízení bude trvat půl roku. A jak protlačit rozpočet, když si pravice a levice vyhlásily válku (a je jedno, kdo si začal)?
Kabinet chce být alespoň vládou čistek, ani ty však nejdou provést tak rychle. Zvrátit lze jistě mnohé nominace končícího ministra zdravotnictví, a chce-li Ivan Langer snížit na vnitru počet náměstků na polovinu, jenom dobře. Stačí ale ministři vůbec rozdat výpovědi? A na jakou kariéru budou lákat nové schopné podřízené, když jim mohou slíbit práci jen na pár týdnů?
Kromě Martina Římana nikdo z vlády ministrování ještě nezažil. Přichází tedy změna? Jak kde: pánové Tlustý a Langer na nejmocnějších postech jsou přímo veterány parlamentních obchodů a určitě nepředstavují svěží vánek. Petr Gandalovič na ministerstvu pro místní rozvoj je určitě nadějí české politiky, velmi dobrá volba je také Jiří Šedivý na obraně - stačí ale oba cokoli předvést?
Než se však novým ministrům v autech s majáčky zalíbí (a přestane se jim chtít z nich zase vystoupit, k čemuž přirozeně dojde), měli by veřejnost seznámit s tím, jakým způsobem vlastně chtějí předčasné volby vyvolat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.