Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Proč chtít základny

HN.IHNED.CZ  19. 7. 2006
Česká republika je americkým spojencem, jsme členy NATO. Nač tu opakovat, co každý ví? Protože je to hlavní důvod, proč souhlasit s umístěním americké základny na našem území. Ať již to bude radarová, raketová nebo třeba obojí.
Jistěže z členství v NATO takový závazek přímo nevyplývá. Jenže spojenci a přátelé si vycházejí vstříc i nad to, co se musí. Američané základnu v regionu potřebují, a my můžeme učinit vstřícný krok. A nejen proto, že jednou něco budeme potřebovat my. Žádnou image "lokajů Ameriky" tím nezískáme. Jsme sice aktivní v Kosovu a v Afghánistánu, ale naše účast - například v iráckých operacích - byla polovičatá, váhavá a vlažná.
Důvod číslo dvě: rozdělovaní zbraní na obranné a útočné bývá sice mnohdy ošemetné, ale v tomto případě je to jasné. Raketové systémy, o kterých se uvažuje, jsou ryze obranného charakteru, mají ostatně chránit i nás. To je odpověď i na defétistické argumenty "co kdyby nás někdo z pomsty trefil".
Logická je opatrnost s ohledem na životní prostředí. Lokalita musí být vybrána citlivě a je třeba ji perfektně ekologicky zabezpečit. Vhodných vojenských újezdů je však u nás dost.
Pokud někdo základny nechce, vyvolá o ně ideologický spor: levice bude proti, pravice pro, takže nevznikne nic. Chystá se k tomu ČSSD? Bohužel ano. V rámci větší vnitrostranické demokracie chtějí sociální demokraté stranické referendum právě o amerických základnách. Přitom celá věc není pro jakékoli referendum vhodná; vyžaduje dlouhé, diplomatické a pomalé vysvětlování.
Ale pokud chce ČSSD argument, kterému by rozuměl každý, zde je: Budou-li u nás základny, těžko si představit, že budeme nadále muset žádat o americká víza.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.