Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Proč je důležité neplnit sliby

HN.IHNED.CZ  4. 4. 2006
Viceguvernér ČNB Miroslav Singer nedávno trefně pravil, že "občané by se zdaleka neměli tolik obávat nesplnění předvolebních slibů, skutečným děsem je jejich realizace". Je to tak, protože ve hře jsou vyhlídky na přijetí eura a možnost, že budeme v unii odstaveni na vedlejší kolej jako málo důvěryhodní partneři.
Parlament nedávno napříč politickým spektrem schválil masívní sérii nejrůznějších sociálních přilepšení (porodné, příspěvek na dítě) za 130 miliard korun. Ministr Sobotka sice říká, že zůstane-li ČSSD u moci, bude schodek na příští rok pouhých 88 miliard korun, ale jeho strana se nenamáhá říkat, jak by toho docílila. Zrušila by již jednou schválenou legislativu? Skvělé! Proč se ale k tomu nehlásí?
Pak jsou tu další sliby ČSSD: šedesát až sto dvacet tisíc korun za porod, zvýšení rodičovského příspěvku.
ODS přiznává, že za čtyři roky by zadlužila zemi o 270 miliard korun. Roční výpadek příjmů státu by za její vlády činil 150 miliard korun. ODS slibuje všem občanům státem zaručený příjem, jenže zároveň masívní snižování všech možných daní: zrušení daně z přidané hodnoty za potraviny, masívní snížení sociálního pojištění a rovnou daň ve výši patnáct procent.


ČSSD antievropská?
Opravdu hrozí, že se bude někdo snažit své sliby plnit? Plánované zvyšování schodků bude narážet na kriteria pro přijetí eura, která jsme se zavázali plnit mezinárodní smlouvou. Připomeňme, že přijetí eura pro nás není možnost, ale povinnost. Při splnění kritérií můžeme licitovat pouze o datum, které jsme si zatím předběžně stanovili na rok 2010.
ČSSD se minimálně za posledních osm let profilovala jako strana proevropská, v očích skeptiků dokonce "eurohujerská". A zakládala na tom svou identitu. Zatím směřujeme k plnění kritérií, ale jen proto, že ekonomický růst (a s ním i daňové inkaso) převýšil očekávání. Pro snižování výdajů ČSSD nikdy - až na výjimky z let Špidlovy vlády - vlastně nehnula prstem. Pokud ale chce ČSSD horovat pro euro, pak by měla říci, že bude hned po volbách revidovat parlamentem schválenou rozdávačskou legislativu.


ODS v konfliktu s unií?
V oficiální části stručného ekonomického programu ODS, která se jmenuje "Plus pro ekonomiku a podnikání", se doslova praví, že ODS požaduje "nasazení všech možných diplomatických nástrojů v Evropské unii k prosazení nulové sazby DPH u základních potravin a léků a tím jejich zlevnění." Může ODS něco takového v Bruselu prosadit? Nemůže. Bude chtít v Bruselu vyvolat konflikt? Nevíme. Proč je to tak důležité? Umíráme snad hlady? Nejsou rozumnější diplomatické priority?
Podobné je to s prosazením jednoletých daňových prázdnin u drobných podnikatelů alias živnostníků. Je pravděpodobné, že ani tuto iniciativu - tak je navržena - nebude chtít Brusel umožnit. Bude to totiž chápáno jako netolerovatelná veřejná pomoc.
A nakonec je tu euro. Stínový ministr financí Vlastimil Tlustý říká: "Nejdříve je třeba zavést reformy, počkat až se zaběhnou, a pak teprve přemýšlet o euru." Jenže my nemáme o euru přemýšlet, ale jsme smluvně vázaní pracovat na jeho přijetí. Opět se zde rýsuje konflikt s unií.
Takže žádné růžové vyhlídky. Jistou naději skýtá to, že politiku velkých stran mohou ještě korigovat menší a rozumnější koaliční partneři. Je také možné, že státy eurozóny na nás vlastně nebudou nijak tlačit ve smyslu rychlého přijetí eura (viz Švédsko). Více členů eurozóny znamená omezení moci stávajících členů nad společnou měnou. A my se zatím můžeme doma populisticky vyřádit. Potíž je, že to nesmyslné řádění přijde draho především nás samotné.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.