Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Proč je koruna slavná

hn.ihned.cz  10. 7. 2006
Za posledních dvanáct měsíců posílila česká koruna proti euru nejvíce ze všech světových měn. Čím si rekordní číslo vysvětlit? Mnohé další nové členské země unie se rozhodly (nebo se snaží) přijmout euro rychleji než my a v rámci tohoto rozhodnutí nastoupily přípravnou kúru. Platí to například pro Slovinsko, Slovensko a pobaltské země. Kurs jejich měn vůči euru není už kursem volně plovoucím jako v případě české koruny, jejich měna se smí zhodnocovat pouze "řízeně", v rámci předepsaného koridoru.
Maďarsko má v současnosti vážné problémy s makroekonomickou rovnováhou (obchodní schodek a malá rozpočtová disciplinovanost), polská ekonomika roste pomaleji než české hospodářství a například Turecko - nejrychleji rostoucí ekonomika úzce provázaná s Evropou - utrpělo nedávno silný otřes burzy v důsledku politické nestability a zejména inflace,který vyskočila až k deseti procentům. Tento otřes ovlivnil i vývoj kursu turecké liry.
Bylo by pochopitelně absurdní, aby si koruna "nevšimla" skvělých domácích čísel: dynamického hospodářského růstu, růstu vývozu, investic apod. Bylo již mnohokrát řečeno, že Česká republika je svým způsobem odsouzena k úspěchu. Jsme malá otevřená ekonomika s výhodnou polohou (tranzitní země). Vyspělý západ a "nízkonákladový východ" nedají našim firmám vydechnout, budou je tvrdě masírovat a otužovat.
Zkazit to vždycky mohou politici. Tím, že se nebudou schopni domluvit nebo že nebudou činit nic z toho, co je dlouhodobě třeba: reformy penzí, školství, vědy... Obchodní a finanční svět si sice zatím naší povolební "nestability" vůbec nevšímá, to ale nemusí trvat věčně.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.