Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Proč padá burza?

HN.IHNED.CZ  24. 5. 2006
Bez otazníku v titulku to tentokrát nejde. Někdy propady kurzů reagují na zveřejněnou informaci, a lze tedy vystopovat konkrétní příčiny. Jindy je to skoro nemožné, protože finanční trhy se chovají iracionálně jako psychicky labilní jedinec. A to je právě náš případ.
Zní to banálně, ale burzy - především na nově vznikajících trzích a z nich především ty ve východní Evropě - dnes padají, protože prostě někdy padat musí. Burzovní indexy nejsou od toho, aby donekonečna stoupaly vzhůru. Pokud v posledních dekádách ve světě převládají období růstu akciových kursů, pak proto, že rostla globální ekonomika a zisky firem. Čas od času ale dochází nutně k propadům.
Propad bude mít na vývoj ekonomiky zanedbatelný vliv. Aby měl totiž dopad na chování lidí, musely by na burze investovat milióny Čechů, nikoli desetitisíce jako dnes. A burza je jen jedním z mnoha indikátorů zdraví ekonomiky. Odráží sice do určité míry ziskovost firem, ale české (i evropské) podniky jsou oproti americkým financovány nikoli prodejem akcií, ale na bankovní úvěr.
A na závěr přece jen pokus o zdůvodnění poklesu. Investoři se čas od času polekají vlastních zisků: pokud vydělali v Rusku více než sto procent, nechtějí už napínat strunu. Změna trendu se pak šíří jako nákaza. Důležité byly špatné zprávy z Turecka, kde prezident zablokoval reformy. Evropská banka pro obnovu a rozvoj snížila odhady růstu pro všechny východoevropské ekonomiky...
Snad bude nejlepší vzít si z propadu prostou lekci: investice do akcií s sebou vždy ponesou jisté riziko.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.