Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Proč padá pražská burza

hn.ihned.cz  14. 6. 2006  

Index pražské burzy se ocitl na ročním minimu, padají akcie většiny firem. Ještě před časem se analytici domnívali, že ceny akcie ČEZ mohou vyšplhat až na tisíc korun. Dnes se zdá taková úvaha naivní, ČEZ stojí 550 korun.
Co se to děje? A jak dlouho to bude trvat? Bude se burza ještě dlouho propadat, nebo si saháme na samé dno? Především nečekejme žádné křišťálově jasné, přímočaré vysvětlení. I prognózy jsou těžké. Kdyby je někdo spolehlivě uměl, dokáže vydělat miliardy.


Důvodů je dost

1. Nepropadají se pouze akcie v České republice, otřásají se burzy všude na světě. Pravdou ovšem je, že akcie na takzvaných nově vznikajících trzích se řítí dolů o poznání rychleji než akcie firem na vyspělých či tradičních trzích.
2. Globální propad akcií svoje do určité míry logické vysvětlení má. Jde především o vzrůstající obavy z návratu inflace a zpomalení globálního růstu. Aby mohla čelit inflaci, zvýšila americká centrální banka (Fed) úrokové míry na pět procent a je docela pravděpodobné, že je bude zvyšovat i nadále. Velcí dolaroví investoři, především fondy, uvažují asi takto: proč by měli riskovat nejistých deset patnáct procent, které jim mohou (ale nemusí) přinést výnosy z akcií, když mají dnes jistých pět procent, uloží-li peníze bezpečně v bance?
3. Paradoxem je, že obavy ze zpomalení globálního ekonomického růstu si odnášejí především nově vznikající trhy, včetně České republiky, kde jsou vyhlídky ekonomického růstu stále velice příznivé. Jenže burza je pouze jedním z mnoha indikátorů zdraví ekonomiky. To ale platí v USA. Otázkou je, zda lze evropské burzy vůbec spojovat s hospodářským zdravím. Jde spíše o ziskovost korporátního sektoru. Německé průmyslové korporace jsou jak známo vysoce ziskové, avšak tamější hospodářství je stejně hluboce nemocné. Vývoj burzy také souvisí s vývojem české ekonomiky pouze velice volně až vzdáleně.
4. Potvrzují se další zdánlivě banální pravdy. Kursy akcií nejen rostou, ale také klesají. V posledních dvou letech si ale mnoho investorů zvyklo, že investice do akcií jsou poměrně jisté a bezpečné. Není to ale pravda. Investice do akcií jsou a budou do značné míry iracionální loterií. Kdy koupit, ale hlavně: jak poznat, kdy prodat? Bezpečný recept nikdo nezná. A nikdy znát nebude.
5. Ekonomické výsledky velkých českých kotovaných podniků (jejich podíl na trhu, vyhlídky ziskovosti i cenotvorby) včetně ČEZ nenasvědčují tomu, že by akcie měly padat. Jenže akcie padají. Tak to na světě někdy chodí. Propad burzy ale určitě nesouvisí s dubnovými čísly o průmyslové výrobě, která je nižší, než se čekalo. Onen "nižší růst" je zatím pouze jednorázové číslo, ze kterého při nejlepší vůli nelze usuzovat vůbec nic.
6. Mnozí analytici si myslí, že v Česku dnes uzavírají pozice hlavně malí obchodníci, kteří půjčovali lidem na nákup akcií. Otázkou dne tedy je, zda by se úvěry na akcie neměly začít nějakým způsobem regulovat, podobně jako v USA.


O politiku rozhodně nejde

7. Jak dlouho může propad akcií trvat, respektive jak dlouho mohou akcie zůstat dole? Může se klidně stát, že to bude trvat rok či dva. Nasvědčuje tomu historie obdobných propadů na různých trzích.
Jisté je jenom to, že tentokrát opravdu nelze vystopovat souvislost ani s volbami, ani s českou politikou.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.