Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Proč USA stojí o Střední Asii

HN.IHNED.CZ  19. 5. 2006

Energetické závislosti Evropy na Rusku se v několika pronikavých a pozoruhodných textech v deníku The Wall Street Journal věnuje i bývalý šéfredaktor jeho evropské verze Frederick Kempe.
V prvním textu, který nese název "Západ musí začít brzy jednat proti ruskému energetickému nebezpečí", se Kempe v apelativním textu vrací k ukrajinské krizi, k plynovodu po dně Baltského moře a k nedávným hrozbám šéfa Gazpromu Alexeje Millera, že budou-li ruským firmám kladeny překážky ve vlastnické expanzi do Evropy, odkloní dodávky plynu do Číny a Asie. Ve hře je příliš mnoho, než aby mohl svět jenom čekat a dívat se.
Jde o politickou a ekonomickou nezávislost Evropy. Rusko a Čína používají státem kontrolované ekonomické giganty, aby získaly důležité majetky a zabránily svobodnému fungování tržních sil. Kempe cituje Johna Robertse z Platt Energy Group, který tvrdí, že Evropská unie nutně potřebuje vytvořit "monopson", tedy podle slovníkové definice "jediného zákazníka". Evropa jako kolektiv je největším zákazníkem Gazpromu. Pokud Evropa vytvoří společnou frontu, Rusko zjistí, že své požadavky přehání a stáhne se.
V dalším textu, který se jmenuje "Cesta k vlivu a zdrojům vede skrze Střední Asii" Kempe upozorňuje, kolik práce nejen pro sebe, ale i pro Evropu vykonává v poslední době americká diplomacie. Ministryně Condoleezza Riceová opakovaně navštívila Ázerbájdžán a viceprezident Dick Cheney Litvu a Kazachstán.
Při obou návštěvách mluvil Cheney o tom, že Putin používá ropu a plyn jako "nástroje vydírání a ovlivňování". Klíč k omezení ruského vlivu leží ve Střední Asii, odkud jedině mohou vést alternativní cesty k nákupu plynu a ropy a jejich dopravě do Evropy. USA se rozhodly působit ve Střední Asii z nejvyšší úrovně a nedat Číňanům a Rusům možnost monopolizovat si pozici v regionu.
Gazprom totiž již v roce 2009 nebude schopen splnit dodávky pro Evropu bez plynu ze Střední Asie. Přichází ovšem zásadní změna v americké zahraniční politice. Končí idealismus a koketérie s vývozem demokracie. Nastupuje reálpolitika tvrdých zájmů. Amerika si na svou stranu musí získat diktátory v Kazachstánu či Ázerbájdžánu. Je to i v zájmu Evropské unie, ale ta bohužel nic nedělá. A v Česku se pro jistotu o těchto věcech a zájmech nediskutuje vůbec.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.