Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Prokop, ženy a černoši

HN.IHNED.CZ  10. 3. 2006
Politická korektnost bývá v Česku vysmívána a odmítána jako jakýsi vypjatý, hysterický produkt marxisticko-feministických hnutí v anglosaském světě či Skandinávii. Může na tom být leccos pravdy, je ale skutečností, že určité formy slovního projevu nejsou například ve Spojených státech i jinde na Západě tolerovány už dlouhou dobu, a to celou "mainstreamovou" společností. Některé věci prostě říci ani napsat už dávno, dávno nelze.
Slovem "nelze" pochopitelně nemíníme kriminalizaci, protože Amerika má absolutní svobodu slova, ale společenskou toleranci. A nulová společenská tolerance určitých projevů se logicky týká především společenských elit, tedy i bývalých a současných politiků.
Zpěvák, televizní moderátor a bývalý poslanec Michal Prokop to určitě nemyslel ani zle ani špatně, ale nejméně dvě věci, které pronesl v rozhovoru pro minulé číslo magazínu Víkend HN by ho v USA vyloučilo ze slušné společnosti.
O "mužském stárnutí" se podle Prokopa "na rozdíl od ženského moc nepíše a nezpívá. Ženy se možná trápí víc, viditelněji, ale chlap to stárnutí prožívá více uvnitř." Muž je tedy hlubší, vnitřnější, a žena mělčí a povrchnější? Jak na to Prokop přišel? Byl snad někdy žena? Stárnul snad také jako žena? Zabýval se tím jako vědec, profesionální psycholog? Z jaké odborné studie vychází?
Další bomba následuje v rozhovoru o kus dál: "Černošští zpěváci mají jinak postavenou lebku, rezonanční dutiny, horní čelist je jinak klenutá." Tak tohle je už úplně nepřijatelné, a to i kdyby šlo nakrásně o "vědeckou pravdu." Cokoli zavání měřením lebek, je na Západě dávno naprostým společenským tabu. Prokopa by v USA či v Anglii nejenže vyhodili z televize, ale leckdo by mu už ani ruku nepodal. Málokoho by přesvědčil, že má "černochy" rád a vlastně je celý život obdivuje. Stejně tak je vyloučené, že by se třeba sportovní moderátor rozpovídal o tom, že Afroameričané jsou oproti bělochům lépe vybaveni pro atletiku, jak můžeme čas od času zaslechnout u nás v Česku.
Bývalý president Harvard university Larry Summers by mohl vyprávět. Stačil toho o ženách říct tak deset procent, co řekl Prokop, a musel se poroučet.
V Česku se ale anglosaskému světu shovívavě usmějeme a v duchu si možná řekneme, že to naše provinční teplíčko je přeci jen takové mile pohodlné. Člověk si může plácat, tlachat a žvatlat, co mu slina na jazyk přinese. Připadáme si svobodomyslní. Kdežpak Amerika! Nic pro nás doma.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.