Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2006

Prosíme o Hyundai

HN.IHNED.CZ  9. 1. 2006
Česká delegace vyráží do Jižní Koreje, aby tak byl ve finále podtržen zájem českého státu o velkou investici automobilky Hyundai na severu Moravy. Co tam budou delegáti dělat? Zřejmě líbat obuv orientálních průmyslových bossů. To za prvé. Podle všeho se delegace chystá na místě kromě již slíbených daňových úlev a investic do přípravy průmyslové zóny přislíbit ještě další maličkosti vcelku za několik miliard korun.
Vláda nemůže další investice jednoduše vázat právě na korejskou firmu, protože by to bylo chápáno jako nepřípustná veřejná pomoc. Na druhou stranu víme, že celá severní Morava potřebuje investice do infrastruktury a lepšího dopravního spojení tak jako tak.
Informace o tom, kolik veřejných peněz bude kvůli automobilce utraceno, je ale klíčová a je třeba ji žádat a vyžadovat. Je zkrátka dobré vědět, kolik bude daňové poplatníky stát jedno vytvořené pracovní místo. Pokud to vychází tak, že stát by mohl místo miliard pro Korejce věnovat každému potenciálnímu zaměstnanci automobilky pár miliónů na rozjezd vlastního podnikání, je tázání se po efektivitě státní podpory na místě.
Už dnes lze navíc čekat absurdní lov kvalifikovaných zaměstnanců po celé republice, ale také v Polsku, na Slovensku a kdovíkde ještě. Máme sice vysokou nezaměstnanost, nikoliv však proto, že by bez práce byly statisíce pilných a kvalifikovaných lidí.
Bylo by jistě skvělé, kdyby EU zakázala nesmyslný kolotoč investičních pobídek a dotací. Jenže to se nestane, pobídky by totiž musel zrušit celý svět. Je to sice slabá útěcha, ale to, co bude předvádět naše delegace v Soulu, předvádějí všechny vlády světa. A děje se to i v opačném gardu: jindy se zase Asijci zcela běžně klaní před Evropany či Američany.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.